Przycięcie drzew i roślin w odpowiednim terminie i w umiejętny sposób sprawi, że będą zdrowo rosły i unikną chorób. W jaki sposób to zrobić? Kiedy przycinać jabłonie? A kiedy należy przyciąć popularne w naszym ogrodzie budleje?
Nieprzycięte jabłonie dadzą słaby plon jabłek. Owoce będą małe i niedojrzałe, a drzewo może dopaść choroba. Jabłonie przycinamy dwa raz w roku między innymi na wiosnę. Formujemy koronę drzewa, co ułatwia pielęgnację i zapewnia pączkom dostęp do światła. Kiedy przycinać jabłonie? Cięcia wykonujemy na koniec zimy lub w początkowej fazie przedwiośnia.
Najważniejsze jest, aby na zewnątrz nie było już dużych mrozów, które mogą zaszkodzić uciętym pędom. To błąd, który popełnia wiele osób. Pamiętajmy, aby nie wykonywać prac przy temperaturze niższej niż -8°C. Jabłonie przycinamy od końca lutego do początku kwietnia. Aby skrócić gałęzie, użyj ostrego sekatora, a do grubszych gałęzi dobrze sprawdzają się dwuręczne nożyce lub piła. Pędy przycinamy pod kątem, około 0,5 do 1 cm powyżej rozgałęzienia lub pąka.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Budleje to wieloletnie rośliny krzewiaste, które mogą osiągnąć wysokość nawet do 2 metrów. Inaczej nazywane są motylim krzewem ze względu na piękny zapach, jakim wabią motyle. Budleje rosną szybko, lecz na zimę wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie są mrozoodporne, więc przy pierwszych ujemnych temperaturach powinniśmy je okryć.
Warto pamiętać, że budleje po okresie zimowym wymagają przycięcia. Kiedy przycinać budleje? Otóż najlepiej robić to na przełomie marca i kwietnia. Cięcie wzmocni naszą roślinę i sprawi, że wypuści zdrowe kwiaty. Nie przycinamy budlei jesienią, gdyż może to spowodować wypuszczenie przez roślinę nowych pędów, które wraz z pojawieniem się minusowych temperatur, przemarzną.