"Koci przestępcy" w tym mieście nie mają łatwego życia. Grozi im areszt, a właścicielom 50 tys. kary

Władze niemieckiego miasteczka Walldorf-Süd wprowadziły pięciomiesięczny areszt domowy dla kotów. Właściciele tych czworonogów od kwietnia do sierpnia nie będą mogli wypuszczać ich na zewnątrz bez kontroli. Jeśli złamią przepis, grozi im grzywna do 50 tysięcy euro. Dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie tak nietypowego zakazu?

Opiekunowie nie mogą wypuszczać kotów samopas, ponieważ to zwierzęta drapieżne i pozostawione bez opieki polują między innymi ptaki. Nietypowy zakaz ma związek z zagrożonym gatunkiem skowronka czubatego, który znajduje się w "Czerwonej księdze" ptaków zagrożonych wyginięciem.

Zobacz wideo Kamerun, komunikacja dźwiękowa ptaków

Władze niemieckiego miasteczka w trosce o zagrożony gatunek. Złamanie zakazu grozi karą nawet do 50 tys. euro

Miasteczko Walldorf-Süd położone jest w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia w Niemczech. Mieszka tutaj 15 tysięcy osób i… trzy pary skowronka czubatego. Ten mały ptak zagrożony jest wyginięciem i znajduje się na liście zagrożonych gatunków. W Walldorf-Süd występują zaledwie trzy pary tych ptaków, a władze miasteczka postanowiły wesprzeć je w okresie lęgowym. Pięciomiesięczny areszt domowy dla kotów został zaaprobowany przez mieszkańców. Za złamanie zakazu wypuszczania kotów na zewnątrz, grozi grzywna od 500 euro do 50 tysięcy euro.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Koty są zagrożeniem dla ptaków. Zakaz wypuszczania czworonogów luzem

Grasujące wolno koty polują na ptaki. Wprowadzony przepis mówi, że czworonogi nie mogą poruszać się samodzielnie, a więc wypuszczanie kota z domu, aby pobiegał po okolicy, jest surowo zabronione. Można natomiast wyprowadzać zwierzaka na smyczy lub wypuścić do ogrodu, lecz powinien on być dobrze zabezpieczony przed ewentualnymi próbami ucieczki. To nie pierwszy raz, gdy władze miasteczka wprowadzają podobny zakaz. Obowiązywał on również w zeszłym roku i ma być odnawiany aż do 2025 roku, kiedy sytuacja skowronków czubatych na tym terenie ulegnie poprawie.

Więcej o: