Czy ktoś tobą manipuluje? Psycholożka zdradza cztery niepokojące zachowania. Możesz być zaskoczona!

Człowiek funkcjonuje w wielu relacjach - z partnerem lub partnerką, dziećmi, przyjaciółmi, współpracownikami. Nie zawsze wyglądają one jednak prawidłowo. Jeżeli ktoś w relacji ucieka cię do manipulowania nie wróży to nic dobrego. Dowiedz się, jakie sygnały powinny cię ostrzec.

Dr Julie Smith to psycholożka kliniczna i edukatorka, która prowadzi prywatną praktykę lekarską w Hampshire w Anglii. Na jej stronie internetowej można znaleźć informację, że od ponad dekady pomaga ludziom, znajdującym się w trudnym momencie życia. Psycholożka swoją wiedzą postanowiła dzielić się również na TikToku. Jej profil obserwują ponad cztery miliony użytkowników. Dr Smith zdradziła, po czym poznać, że ktoś nami manipuluje. Te cztery zachowania powinny cię ostrzec. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oznaki manipulacji. Na te zachowania trzeba uważać

W jednym z filmików psycholożka postanowiła przedstawić cztery oznaki, że ktoś może nami manipulować. Pierwsza z nich to atakujące, bardzo osobiste komentarze. Chodzi o odnoszenie się do takich rzeczy, o których dana osoba wie, że bardzo nas dotkną i zabolą. Następnie dana osoba zarzuca nam wyolbrzymioną reakcję na te słowa, np. "znowu przesadzasz". Gdy takie działanie się powtarza, powinno nas to zastanowić. 

Kolejne zachowanie, które może świadczyć o manipulacji to wyświadczanie drobnych przysług, o które nie prosiliśmy. Zaskakujące? To zachowanie jest jednak niepokojące tylko, gdy posiada drugie dno. Chodzi o sytuację, gdy miłe gesty dana osoba zaczyna traktować jako walutę. Przypomina o tym, że zrobiła coś dla nas i oczekuje czegoś w zamian. 

 

Kolejny sygnał to ignorowanie twoich problemów i skupianie się jedynie na własnych. Jeśli od bliskiej osoby słyszysz wypowiedzi typu: "Myślisz, że masz źle? To co ja mam powiedzieć?", w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. 

Punkt czwarty to stawianie siebie w roli ofiary i unikanie odpowiedzialności za własne działania. W komentarzach pod filmem wiele osób dzieliło się swoimi trudnymi doświadczeniami:

Mój mąż robił to przez 6 lat. Teraz jesteśmy rozwiedzeni. 
Tak wyglądało moje dzieciństwo. 
Brzmi jak ostatnie 26 lat mojego życia. Teraz jestem wolna, ale to trudne. 

Pamiętaj, jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy - zgłoś się do specjalisty! Zawsze możesz zadzwonić na linię wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, która działa całodobowo i jest bezpłatna (numer telefonu: 800 70 2222)

Więcej o: