Czy wyłączanie ogrzewania na noc jest opłacalne? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiele osób uważa, że wyłączając ogrzewanie na noc, zaoszczędzi sporo pieniędzy. Wszyscy szukamy oszczędności, gdy inflacja wciąż rośnie, a koszty energii przyprawiają nas o ból głowy. Jednak czy wyłączanie grzejników na noc ma sens?

Mogłoby się wydawać, że wyłączanie ogrzewania na noc lub na określony czas w ciągu dnia sprawi, że nasze rachunki będą niższe. Nic bardziej mylnego. Podpowiadamy, dlaczego czasowe wyłączenie grzejników nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Wyłączasz grzejnik na noc lub gdy wychodzisz z domu? To błąd

Wielu z nas sądzi, że wyłączenie grzejników np. kiedy śpimy lub nie ma nas w domu, obniży rachunki. To błędne myślenie. Warto pamiętać, że ogrzewanie dużej powierzchni wymaga czasu i pochłania więcej energii niż dogrzewanie ciepłego pomieszczenia. Jeżeli często wyłączamy grzejniki, a potem uruchamiamy je ponownie, kaloryfer będzie pracował ze zdwojoną siłą, aby ogrzać wychłodzone pomieszczenie i jednocześnie pobierze więcej energii. A więc ostatecznie i tak zapłacimy wyższy rachunek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pamiętaj o odpowietrzaniu kaloryferów. To podstawowa sprawa, jaką należy zrobić przed sezonem grzewczym

Aby nie płacić horrendalnych rachunków za ogrzewanie, warto utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę. Pamiętajmy również o regularnym odpowietrzaniu kaloryfera, gdyż zapowietrzone urządzenie, podnosi nam zużycie energii. Jak to zrobić? Nowe grzejniki posiadają specjalne odpowietrzniki. W starszych typach powinnyśmy skorzystać z narzędzi takich jak klucz lub śrubokręt. Przed rozpoczęciem odpowietrzania, grzejnik powinien być zimny. Zamknij zawór termostatyczny – przekręć go na pozycję zero. Podstaw miskę pod zawór odpowietrzający, ponieważ będzie ściekać z niego woda. Kluczem lub śrubokrętem przekręć zawór. Z grzejnika może wydobyć się syczenie, a gdy powietrze wyleci, zacznie ściekać woda. To wszystko. Teraz wystarczy zakręcić zawór.

Więcej o: