Wilgoć z domu to poważny problem, który pojawia się w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Niskie temperatury za oknem, opady deszczu oraz śniegu, brak wietrzenia i niedogrzewanie pomieszczeń oraz codzienne czynności to tylko nieliczne powody, przez które się pojawia. Co zrobić, gdy skrapla się na oknach?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wilgoć w domu może pojawić się od zewnątrz, np. poprzez nieszczelny dach, jednak częściej mamy do czynienia z czynnikami wewnętrznymi. Mowa głównie o złej wentylacji, niedogrzanych pomieszczeniach czy codziennych czynnościach, które przyczyniają się do jej zbierania. Czy wiesz, że przecięta rodzina licząca 4 osoby wytwarza nawet 15 litrów wody każdego dnia, gotując, piorąc i oddychając? Optymalna wilgotność powietrza przy 20-22°C powinna wynosić 40-60 proc. Gdy zaczyna przekraczać 80 proc. i utrzymywać na tym poziome w mieszkaniu może pojawić się niebezpieczna dla zdrowia pleśń. Jakie działania ją ograniczą?
Oprócz tego warto skorzystać z roślin, które pochłaniają wilgoć (paprotka, bluszcz, oplątwa, zielistka i skrzydłokwiat), oraz wykonać domowy pochłaniacz wilgoci.
Do wykonania domowego pochłaniacza wilgoci będziesz potrzebować jedynie białej kredy. Złącz z pomocą taśmy kilka sztuk i umieść w miejscu, gdzie skrapla się woda, na przykład na parapecie czy w łazience. Innym sposobem jest wykorzystanie soli lub sody oczyszczonej. Kilka łyżek produktu zawiń w gazę, włóż do miseczki i również postaw tam, gdzie zbiera się wilgoć. Pamiętaj, by regularnie je wymieniać.