Co zrobić, gdy szyby w domu parują od wewnątrz? Skuteczny pochłaniacz wilgoci zrobisz za 3 zł

Utrzymująca się w mieszkaniu wilgoć może prowadzić do powstania niebezpiecznej dla zdrowia pleśni. Gdy tylko ją zaobserwujemy, na przykład w postaci parujących od wewnątrz szyb, należy działać szybko. Zanim jednak kupisz profesjonalny osuszacz, warto spróbować domowych metod.

Wilgoć z domu to poważny problem, który pojawia się w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Niskie temperatury za oknem, opady deszczu oraz śniegu, brak wietrzenia i niedogrzewanie pomieszczeń oraz codzienne czynności to tylko nieliczne powody, przez które się pojawia. Co zrobić, gdy skrapla się na oknach?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Jaka wilgotność w domu jest odpowiednia? Gdy zaczyna przekraczać 80 proc. wdroż konkretne działania

Wilgoć w domu może pojawić się od zewnątrz, np. poprzez nieszczelny dach, jednak częściej mamy do czynienia z czynnikami wewnętrznymi. Mowa głównie o złej wentylacji, niedogrzanych pomieszczeniach czy codziennych czynnościach, które przyczyniają się do jej zbierania. Czy wiesz, że przecięta rodzina licząca 4 osoby wytwarza nawet 15 litrów wody każdego dnia, gotując, piorąc i oddychając? Optymalna wilgotność powietrza przy 20-22°C powinna wynosić 40-60 proc. Gdy zaczyna przekraczać 80 proc. i utrzymywać na tym poziome w mieszkaniu może pojawić się niebezpieczna dla zdrowia pleśń. Jakie działania ją ograniczą?

  • Regularne i częste wietrzenie oraz ogrzewanie pomieszczeń.
  • Gotowanie z użyciem przykrywek oraz okapu.
  • Suszenie prania jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
  • Rezygnacja z długich, gorących kąpieli oraz pryszniców.

Oprócz tego warto skorzystać z roślin, które pochłaniają wilgoć (paprotka, bluszcz, oplątwa, zielistka i skrzydłokwiat), oraz wykonać domowy pochłaniacz wilgoci.

Agata Wątróbska i Janusz Chabior "Ani ja nie jestem taki stary, ani Agata taka młoda". Dzieli ich 18 lat

Domowy pochłaniacz wilgoci jest prosty do zrobienia. Co więcej, kosztuje parę złotych

Do wykonania domowego pochłaniacza wilgoci będziesz potrzebować jedynie białej kredy. Złącz z pomocą taśmy kilka sztuk i umieść w miejscu, gdzie skrapla się woda, na przykład na parapecie czy w łazience. Innym sposobem jest wykorzystanie soli lub sody oczyszczonej. Kilka łyżek produktu zawiń w gazę, włóż do miseczki i również postaw tam, gdzie zbiera się wilgoć. Pamiętaj, by regularnie je wymieniać.

Pościel Jak często trzeba zmieniać piżamę i pościel? Wiele robi to zbyt rzadko

Więcej o: