Na twarzy ma gęstą brodę. Nie goli zarostu, odkąd skończyła 16 lat. "Akceptuję swoją inność"

Harnaam Kaur od lat cierpi na zespół policystycznych jajników. W wyniku choroby jej organizm wytwarza nadmiar męskich hormonów, a twarz 33-latki pokrywa gęsta broda. W wieku 16 lat zdecydowała, że wbrew oczekiwaniom społeczeństwa, nie będzie jej golić. Dziś aktywnie działa w ruchu ciałopozytywności.

Harnaam Kaur urodziła się w listopadzie 1990 roku. W wieku 12 lat zdiagnozowano u niej zespół policystycznych jajników. Jej organizm wytwarza nadmiar męskich hormonów płciowych, a efektem podwyższonego poziomu testosteronu jest m.in. gęsta broda na twarzy kobiety.

Zobacz wideo Nicole odeszła z sekty mormonów. Teraz edukuje na TikToku

Więcej podobnych historii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Twarz Harnaam pokrywa gęsta broda. "Zarost mam od 11 roku życia"

Pierwsze objawy choroby pojawiły się jeszcze w dzieciństwie. – Zarost mam od 11. roku życia – zdradziła Harnaam w filmie dokumentalnym "Nie do uwierzenia". Choć początkowo starała się nie zwracać uwagi na owłosienie, problem zaczął się nasilać. To spowodowało, że rówieśnicy zaczęli wykrzykiwać w jej stronę rozmaite wyzwiska. – Bałam się wychodzić. Siedziałam zamknięta w pokoju, bo wiedziałam, co będzie. Unikałam ludzi – przyznała w programie.

 

W wieku 16 lat zdecydowała, że nie będzie golić brody. "Zrozumiałam, że zasługuję na szczęście."

W szkole inne dzieci znęcały się nad dziewczynką do tego stopnia, że zaczęła mieć myśli samobójcze. – Dna sięgnęłam w wieku 16 lat – przyznała w rozmowie z portalem Ditch The Label. – Zdecydowałam jednak, że nie mogę pozwolić moim prześladowcom żyć za mnie. Zrozumiałam, że zasługuję na szczęście. Postanowiłam zachować brodę wbrew temu, czego oczekiwało społeczeństwo i czego chcieli ludzie, którzy się nade mną znęcali – dodała. Dziś nie żałuje decyzji, podkreśla, że uwielbia swoją brodę i nigdy nie kochała siebie bardziej, niż teraz.

 

Harnaam Kaur była pierwszą kobietą z brodą na wybiegu. Wspiera ruch ciałopozytywności

Harnaam od lat nie goli swojej brody. Aktywnie działa w ruchu ciałopozytywności, stara się edukować innych o zespole policystycznych jajników. W 2016 roku była jedną z modelek na londyńskim Fashion Week i pierwszą kobietą z brodą, która pojawiła się na wybiegu. Działa aktywnie w mediach społecznościowych, gdzie opowiada m.in. o chorobie. W 2015 roku Harnaam Kaur znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmłodsza kobieta z pełną brodą. – Akceptuję swoją inność. Kocham siebie i nie zamierzam się dla nikogo zmieniać – wyznała.

 
Więcej o: