Gdy się poznali, była jego mentorką. "Barack nie obiecał bogactwa, tylko ciekawe życie"

Jak wyglądała historia miłosna Baracka i Michelle Obamy? Od ich uroczego spotkania 30 lat temu do decyzji o skorzystaniu z poradni małżeńskiej. "Wizerunek idealnego związku to ostatnia rzecz, którą chcemy projektować" - mówi, była pierwsza dama.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pod koniec 2022 roku doszło do jednego z najbardziej szczerych i ludzkich wypowiedzi Baracka i Michelle Obamy. Była pierwsza dama zebrała się na wyznanie podczas wywiadu dla stacji informacyjnej Black Revolt TV, gdy opisywała, jak wychowywanie dzieci nadwyrężyło jej małżeństwo.

Było 10 lat, kiedy nie mogłam znieść mojego męża. I zgadnij, kiedy to się stało? Kiedy dzieci były małe.
 

Para od dawna otwarcie mówi o wyzwaniach związanych z małżeństwem. Michelle napisała o tym, jak przeszli przez terapię małżeńską w swoim pamiętniku "Becoming". Ponadto zarówno ona, jak i Barack szczerze wypowiadali się w mediach o pracy potrzebnej do przetrwania małżeństwa. Jednak ostatnie wyznanie Michelle zostało uznane za najbardziej godne podziwu. Już wcześniej w wywiadzie z 2009 roku była pierwsza dama powiedziała:

To niesprawiedliwe wobec instytucji małżeństwa i niesprawiedliwe dla młodych ludzi, którzy próbują coś zbudować, projektować tę doskonałość, która nie istnieje… obraz idealnego związku jest ostatnią rzeczą, którą chcemy tworzyć.
Zobacz wideo Za co świat kocha Michelle Obamę?

Ich relacja rozpoczęła się od randki w lodziarni. To było lato 1989 roku

Barack i Michelle poznali się latem 1989 roku. Ona miała wówczas 25 lat, a on 27. Michelle pracowała wtedy przez rok jako prawnik w firmie Sidley & Austin w Chicago. Została jej przydzielona rola mentora studenta pierwszego roku prawa, który miał z nią pracować jako letni współpracownik. Pochodził z Hawajów i  był to Barack Obama. Firma prawnicza zazwyczaj nie przyjmowała na lato studentów pierwszego roku, lecz mężczyzna najwyraźniej zrobił na nich tak duże wrażenie, że postanowili zrobić wyjątek. Barack spóźnił się na pierwsze spotkanie, czym nie zrobił najlepszego wrażenia. Miesiąc później student prawa zaprosił swoją mentorkę na randkę. Początkowo była obojętna na jego zaloty i powtarzała, że "nie ma mowy, to jest całkowicie tandetne". Również z uwagi na relacje łączące ich w pracy. Przekonał ją jednak szczerymi intencjami, bez jakichkolwiek sztuczek oraz propozycją porzucenia pracy. Podczas pierwszej randki udali się na spacer do lodziarni oraz film Spike'a Lee "Rób, co należy". Miejsce ich pierwszego pocałunku zostało nawet upamiętnione tablicą w Chicago. Michelle powiedziała "Good Morning America":

Kiedy zatrzymaliśmy się na lody i on poczuł, że zaczynam się otwierać, on po prostu to zrobił. Nachylił się do pocałunku i to naprawdę było to. Od tego pocałunku zaczęła się miłość, a on był już moim mężczyzną.
 

Para spotykała się przez dwa lata, zanim Barack oświadczył się Michelle. Zabrał wybrankę do restauracji Gordon w Chicago, rzekomo po to, by uczcić zdanie egzaminu adwokackiego. Tam uklęknął na jedno kolano wraz z pierścionkiem i zadał pytanie, na które Michelle odpowiedziała "tak". Para pobrała się 3 października 1992 roku w Trinity United Church of Christ w Chicago. Ich pierwszym tańcem był utwór "You and I" Steviego Wondera, po czym udali się do Kalifornii na miesiąc miodowy. Para napisała dla siebie własne przysięgi, a Michelle powiedziała, że szczere uczucia Baracka były zapowiedzią ich wspólnej przyszłości.

Barack nie obiecał bogactwa, tylko ciekawe życie. Dotrzymał tej obietnicy.

4 lipca 1998 roku urodziła się ich pierwsza córka, Malia Ann, a już 10 czerwca 2001 roku na świat przyszła Natasza.

 

Barack Obama został wybrany na prezydenta, a Ameryka zakochała się w pierwszej parze

Po tym, jak w 2008 roku hasło przewodnie kampanii politycznej, "Yes, We Can" okazało się przekonującym zwiastunem zmian dla Amerykanów, Barack Obama został zaprzysiężony na 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Możemy sobie tylko wyobrazić stres, na jaki narażony był ich związek w tym okresie. Na szczęście Michelle znała sekret przetrwania trudnych czasów. W wywiadzie z Oprah Winfrey w 2011 roku powiedziała:

To musi być prawdziwe partnerstwo i musisz naprawdę lubić i szanować osobę, z którą jesteś w związku małżeńskim, ponieważ jest to trudna droga. Mam na myśli to, co mówię młode pary. Nie oczekuj, że będzie łatwo łączyć dwa życia i próbować wychowywać innych, i robić to na zawsze. To przepis na katastrofę. Są wzloty i upadki. Ale jeśli w końcu możesz spojrzeć mu w oczy i powiedzieć: 'Lubię cię' przestałam wierzyć w miłość od pierwszego wejrzenia. Myślę, że przechodzisz przez ten wspaniały etap miłości, ale kiedy robi się ciężko, potrzebujesz czegoś więcej.

3 października 2022 roku Barack i Michelle Obama obchodzili 30-lecie swojego małżeństwa.

Więcej o: