Dziś nazywana "najbrzydszą księżniczką w historii", kiedyś uznawana za ideał piękna. Skrywała pewien sekret

Nie da się ukryć, że zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn kanony urody nieustannie ulegają zmianom. Mimo że samo pojęcie piękna wciąż pozostaje kwestią wysoce subiektywną, ludziom zawsze udawało się znaleźć wzorzec postrzegany za "idealny". Niekiedy cofając się w czasie do historii postaci uznawanych za wyjątkowo urodziwe, możemy mocno się zaskoczyć!

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zapewne wiele z nas, w momencie gdy wyobraża sobie księżniczkę, ma przed oczami nieskazitelne oblicze nadzwyczajnie pięknej przedstawicielki rodziny królewskiej. Z takimi postaciami łączymy najczęściej szlachetną i doskonałą urodę, najdroższą biżuterię oraz wyszukaną garderobę. Która z nas nie chciałaby, choć na jeden dzień móc poczuć luksus towarzyszący temu tytułowi? 

Na przestrzeni lat historia pokazała jednak, że istnieją pewne wyjątki od reguły. Księżniczki nie zawsze wyglądają jak te przedstawiane w bajkach, a błękitna krew nie stanowi wcale gwarancji pięknej urody. Najlepszym tego przykładem jest córka dawnego króla Persji — Zahra Khanom Tadj es-Saltaneh. 

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej inspiracji modowych zapraszamy na Avanti24.pl

Piękno w XIX-wiecznej Persji zaskoczyło świat. Mężczyźni szaleli za wąsatą księżniczką 

Zahra Khanom Tadj es-Saltaneh urodziła się 1884 roku, jako córka ówczesnego króla Persji. Wyjątkowo głośno zrobiło się o niej przede wszystkim za sprawą jej osobliwego wyglądu. Po dziś dzień księżniczka określana jest jedną z najmniej urodziwych kobiet w historii. Czym się wyróżniała? 

Wąsy, gęste brwi i krępa sylwetka to tylko niektóre z elementów wyglądu charakterystycznych dla córki perskiego władcy. Mimo że dziś taki wizerunek postrzegany jest jako wyjątkowo nieatrakcyjny, to w swoich czasach księżniczka Zahra uchodziła za symbol piękna. Co więcej, wokół jej postaci krąży legenda, głosząca, że 13 młodych mężczyzn miało popełnić samobójstwo po tym, jak odrzuciła ich zaloty.

OFERTY AVANTI24.PL: Niełatwo być kobietą. Sneakersy do zadań specjalnych. Są turbo wygodne, a ich pastelowe kolory podkreślą kobiecość!

 

Czy za wyglądem perskiej księżniczki kryło się coś więcej? Zmuszona do ślubu, walczyła o wolność

Zagłębiając się historię Zahry dowiadujemy się, że mając niespełna 9 lat, dziewczyna została zmuszona do ślubu z arystokratą i synem ówczesnego ministra obrony. Historycy w osobliwym wyglądzie księżniczki doszukują się jednak czegoś znacznie głębszego. Wielu z nich twierdzi, że jej nietypowa prezencja była sposobem na sprzeciwienie się standardom stawianym przedstawicielkom płci żeńskiej w czasach, w jakich przyszło jej żyć. Od pań oczekiwano wówczas szczupłych i delikatnych sylwetek.

Potomkini perskiego króla w ramach buntu, postanowiła jak najbardziej odbiec swoją aparycją od oczekiwań ówczesnego społeczeństwa. Nikt jednak nie spodziewał się, że w ten właśnie sposób wyznaczy one nowe kanony piękna, które spotkają się z uznaniem przede wszystkim wśród przedstawicieli płci męskiej. Zahra była również jedną z pierwszych arystokratek w rodzinie królewskiej, która wniosła o rozwód, i złamała tym samym dotychczas tabu.

Więcej o: