Nowa ulga podatkowa 2023. Można odliczyć dodatkowo 6 proc. Jest jeden warunek

Nadszedł czas na rozliczenie podatku dochodowego za poprzedni rok. Składając deklarację, warto pamiętać o ulgach, które pozwolą obniżyć ci wysokość podatku. Okazuje się, że należy do nich także pomoc na rzecz Ukrainy.

Podatek dochodowy od osób fizycznych, nazywany również PIT, musi rozliczyć każdy pracujący w 2022 roku obywatel. Warto wiedzieć, że istnieje wiele ulg, które można od niego odliczyć. Na jego obniżenie mogą liczyć m.in. osoby, które przekazały darowiznę na rzecz Ukrainy. Należy jednak spełnić kilka warunków.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Czas rozliczyć twój PIT 2023. Ulgi podatkowe 2022 - jakie możesz odliczyć?

Osoby pracujące mogą już rozliczyć swój podatek za zeszły rok. Mają na to czas do 2 maja. Warto pamiętać, że składając deklarację do Urzędu Skarbowego, można skorzystać z licznych ulg, które go obniżą. Są to m.in. ulga prorodzinna, dla krwiodawców, internetowa, rehabilitacyjna, termomodernizacyjna dla młodych czy od darowizn. W tym roku ta ostatnia dotyczy także pomocy Ukrainie. 

Rozliczenie PIT 2023. Pomoc na rzecz Ukrainy możesz odliczyć od podatku

24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, a od tego dnia dziesiątki tysięcy uchodźców przekroczyło granicę z Polską w poszukiwaniu schronienia. Ogromna część Polaków zdecydowała się udzielić im pomocy, w tym także materialnej i finansowej. Jeżeli od wybuchu wojny do 31 grudnia 2022 roku przekazałeś darowiznę finansową bądź dary rzeczowe za pośrednictwem organizacji pozarządowych, które działają an terenie UE i EOG, możesz ująć to w kosztach podatkowych.

Przekazaną im wartość darowizny odlicza się od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. W przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu. W przypadku firm (CIT) – do 10 proc. dochodu.

- czytamy na stronie podatki.gov.pl. W zeznaniu podatkowym należy wskazać wysokość ulgi oraz kwotę darowizny. W przypadku wsparcia finansowego niezbędne będzie także potwierdzenie wpłaty na rachunek bankowy, w przypadku darowizny rzeczowej — dokument wskazujący dane darczyńcy, wartość przedmiotów i oświadczenie o ich przyjęciu. Nie dotyczy to darowizny przekazanej obywatelom Ukrainy bezpośrednio.

Więcej o: