Ładujesz w nocy telefon lub tablet? To popularny błąd, przed którym ostrzegają eksperci

Dzisiejsze smartfony czy tablety mają wbudowane baterie, których nie można samodzielnie wymienić. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio obchodzić się z urządzeniem. Ma to wpływ nie tylko na żywotność baterii, ale również na nasze zdrowie i życie. Wiele osób ładuje urządzenia w nocy, ale czy na pewno jest to bezpieczne?

Wiele osób jest przyzwyczajonych do tego, by w nocy ładować telefony i tablety. Wszystko po to, żeby urządzenia rano były gotowe do pracy. Eksperci jednak przypominają, że nie powinniśmy tego robić. Dlaczego nie jest to odpowiednia praktyka?

Zobacz wideo iPhone 14 Pro Max już w naszych rękach! Pierwsze wrażenia po 24 godzinach ze smartfonem Apple [TOPtech]

Agata Wątróbska i Janusz Chabior "Ani ja nie jestem taki stary, ani Agata taka młoda". Dzieli ich 18 lat

Ładowanie urządzeń w nocy. Czy to bezpieczne?

Ładowanie urządzenia w nocy może spowodować między innymi zwarcie elektryczne. Wówczas droga do pożaru jest bardzo krótka. Kilka lat temu media opisywały przypadek 11-letniego chłopca, który zostawił na łóżku tablet podłączony do ładowarki, a gdy wstał, okazało się, że urządzenie wypaliło w pościeli dziurę zaledwie kilka centymetrów od jego głowy. Strażacy apelują, że coraz więcej urządzeń podłączonych do prądu powoduje pożary – czajniki, ekspresy do kawy czy właśnie smartfony przegrzewają się i dochodzi do zwarcia w instalacji elektrycznej.

- Pożary, których źródłem są czajniki i ekspresy, to problem znany strażakom od lat. Dlatego zawsze, kiedy idziemy spać, czy wyjeżdżamy z domu, powinniśmy je wyłączać z prądu. Są to często urządzenia plastikowe, ustawione na drewnianych blatach. Może nastąpić w nich zwarcie, które zapoczątkuje pożar. Także ładowane nocą telefony komórkowe często trzymamy w pościeli, przy łóżku. Nie jest to rozważne ani bezpieczne – tłumaczył w Polsat News szef wielkopolskich strażaków mł. bryg. Andrzej Bartkowiak.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pościel Jak często trzeba zmieniać piżamę i pościel? Wiele robi to zbyt rzadko

Nie ładuj telefonu lub tabletu w łóżku. Grozi to przegrzaniem baterii 

W naszych domach wciąż przybywa urządzeń elektrycznych, przez co jesteśmy zmuszeni do kupna kolejnych przedłużaczy czy rozgałęźników, ale jak podkreśla Andrzej Bartkowiak, każde gniazdko elektryczne ma swoje ograniczenia i nietrudno o przeciążenie. Jeśli do gniazdka podłączymy zbyt wiele urządzeń, może dojść do przegrzania instalacji. Pamiętajmy, również, że telefon ładujący się np. w pościeli bardzo łatwo może się przegrzać.

Więcej o: