Nie przegap tego terminu! Nie złożysz deklaracji? Pensja będzie niższa

Nawet jeśli zrezygnowałeś z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, musisz zrobić to ponownie. Wszystko za sprawą cyklicznego auto zapisu, który sprawia, że obecne deklaracje wygasają wraz z 28 lutego. Jeśli nie złożysz jej jeszcze raz, będziesz należeć do programu.

28 lutego wygasają dotychczasowe deklaracje o rezygnacji z oszczędza z pomocą PPK. Oznacza to, że każdy, kto nie złoży jej ponownie, musi liczyć się z faktem, że od kwietnia będzie zapisany do programu, co przełoży się na otrzymywanie niższej pensji. W jakim terminie trzeba zrezygnować, by tak się nie stało?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Co to jest PPK i co trzeba zrobić, aby się do niego zapisać? Zgoda nie jest potrzebna

Pracownicze Plany Kapitałowe, zwane też po prostu PPK, to nic innego jak dobrowolny, prywatny i długoterminowy program oszczędzania. Jest wdrażany przez pracodawcę, a poza nim finansowany także przez pracownika oraz państwo. Co istotne, zapis do niego jest automatyczny w przypadku pracujących osób, które:

  • są wieku od 18 do 55 lat,
  • podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Oznacza to, że zgoda takiego pracownika nie jest potrzebna, aby został zapisany do PPK. Ci, którzy nie złożyli deklaracji o zrezygnowaniu z dokonywania wpłat, przystępują do niego automatycznie. Zgłoszenie do programu jest wymagane jedynie w przypadku starszych osób. Co szczególnie istotne — co cztery lata odbywa się tzw. ponowny auto zapis. Także zmieniając pracę pracownik, musi pamiętać o tym, by poinformować nowego pracodawcę o rezygnacji.

W tym roku odbędzie się ponowny auto zapis. Dotyczy ok. 8 miliona osób

Najbliższy cykliczny auto zapis do PPK wypada w tym roku. Jak podaje portal money.pl, pracodawcy mają czas do 28 lutego, aby poinformować pracowników o tym, że ich dotychczasowe deklaracje wygasają. Ci z kolei powinni zrezygnować z nich od 1 marca, a jeśli tego nie zrobią muszą się liczyć z faktem, że już w marcu pracodawca naliczy i pobierze wpłaty do PPK, a od 1 kwietnia zostaną one przekazane do instytucji finansowej. Mowa o ok. 8 milionach osób. Należy pamiętać, że w każdej chwili można do niego ponownie przystąpić.

Standardowo pracownik wpłaca na rachunek PPK 2 proc. wynagrodzenia każdego miesiąca. Minimum 1,5 proc. wynagrodzenia dokłada pracodawca, a po każdym roku 240 zł dopłaca państwo.

Więcej o: