Jak często trzeba zmieniać piżamę i pościel? Raz na tydzień może nie wystarczyć

Wizja zmiany pościeli, a później jej wyprania, przyprawia niektórych o dreszcze. Choć nie są to najprzyjemniejsze czynności domowe, należy wykonywać je z odpowiednią częstotliwością. Okazuje się, że niektórzy popełniają błąd, robiąc to zbyt rzadko.

Podczas wykonywania domowych porządków każdy z nas może złapać się na tym, że popełnia jakiś popularny błąd. Okazuje się jednak, że największym jest częstotliwość zmiany pościeli oraz piżamy. Niektórzy robią to bardzo rzadko i na długie tygodnie potrafią zapomnieć o tej ważnej, choć niezbyt przyjemniej, czynności. Jak często powinno się zmieniać pościel i piżamę? Odpowiedź może być zaskakująca.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak często zmieniać pościel i piżamę? Sprawdź, czy nie robisz tego zbyt rzadko

Nie da się ukryć, że zmiana pościeli i piżam jest kluczowa. Wszystko dlatego, że mają one kontakt z ciałem i potem, a przez to stają się siedliskiem bakterii oraz roztoczy. Jeśli nie będziemy zmieniać pościeli i piżam odpowiednio często, zwiększamy ryzyko pojawienia się wysypek, alergii czy chorób skóry. Kiedy najlepiej zmienić pościel i piżamę?

  • Raz w tygodniu - jeśli kąpiesz się przed pójściem spać, taka częstotliwość w zupełności wystarczy.
  • Co 3-4 dni - jeśli preferujesz kąpać się rano, pościel trzeba zmieniać co 3-4 dni, a piżamę nawet codziennie.

Podczas choroby czy ekstremalnych przypadków, gdy dużo się pocimy, najlepiej jest zmieniać pościel oraz piżamę codziennie. 

Jak prać pościel? Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się roztoczy i bakterii

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie wypranie pościeli, by pozbyć się wszelkich roztoczy i bakterii, jakie się na niej znajdują. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ są kluczem do tego, by nie zniszczyć materiału. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej wyprać pościel oraz prześcieradło w co najmniej 60 stopniach Celsjusza. To właśnie dzięki takiej temperaturze pozbędziesz się roztoczy i bakterii.

Co, jeśli jednak producent zaleca pranie w niższej temperaturze? Wówczas z pomocą przychodzi żelazko. W takim przypadku należy po prostu wyprasować pościel tuż po jej wyschnięciu.

Więcej o: