Ma 63 lata i niższy o 20 lat wiek biologiczny. Zdradza, jaka jest jego recepta na długowieczność

Ma 63 lata, ale wiek biologiczny jest niższy o 20 lat. Doktor Mark Hyman, ekspert od długowieczności, zdradził, co robi, by wyglądać i czuć się młodziej. Jak wygląda jego codzienna rutyna?

Kwestia wieku biologicznego, a w szczególności sposób, w jaki zostaje określony, może budzić kontrowersje. Jednak odpowiednia dieta, tryb życia, ćwiczenia czy sposoby na radzenie sobie ze stresem mogą sprawić, że będziemy zdrowsi. Korzyścią może być też wydłużenie życia o kilka lat. O tym dobrze wie doktor Mark Hyman.

 
Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Recepta na długowieczność? Ten ekspert wierzy, że ją znalazł

Hyman jest ekspertem od długowieczności, choć bynajmniej nie jest przeciwnikiem starzenia. – Mam 63 lata. Nie zmienię tego, urodziłem się w 1959 roku i tak po prostu będzie, będę się starzeć, chyba że polecę w kosmos. Ale biologicznie? To już inna kwestia – przyznał w rozmowie z podcasterem Chrisem Kresserem. – Nasze ciała mają swój własny system uzdrawiania. A my robimy wszystko, w kulturze, w stylu życia, by ten system zniszczyć. To, co jemy, brak ruchu, stres, brak snu, toksyny w środowisku, mógłbym tak wymieniać i wymieniać – dodał. Jego zdaniem, to właśnie ruch, dieta i ograniczanie stresu sprawiają, że stajemy się zdrowsi. Doktor ma 63 lata, a jakiś czas temu zdecydował się przebadać swój wiek biologiczny. Okazało się, że jest niższy o 20 lat. W rozmowie z Insiderem zdradził kilka recept na długowieczność, a przede wszystkim swoich sposobów na zachowanie zdrowia.

 

Ma 63 lata, a wiek biologiczny niższy o 20 lat. Jaka jest jego recepta na długowieczność?

Hyman zaznaczył, że kluczowe dla zdrowia są dobre odżywianie i ruch. Regularne ćwiczenia to codzienne spacery, aktywność fizyczna, a więc nie tylko treningi na siłowni. – Zdrowy tryb życia pomaga uniknąć długotrwałych problemów i jednocześnie zapewnia doskonałą kondycję już teraz – podkreśla lekarz w rozmowie z Insiderem. Jak wygląda codzienna rutyna Marka Hymana?

  • Pobudka o 6 rano, 20-minutowa medytacja i filiżanka kawy.
  • Co najmniej 30 minut ćwiczeń siłowych, w których wykorzystuje taśmy oporowe. Lekarz ćwiczy też jogę, gra w tenisa, jeździ na rowerze, sporo spaceruje.
  • Śniadanie wysokie w białko i składniki odżywcze. Ważne jest sięganie po zdrową żywność, dobrej jakości produkty, włączenie do diety sporej ilości warzyw i owoców.

Lekarz każdego dnia wypija też koktajl z dużą ilością białka, jagodami, nasionami chia i konopi.

 
Więcej o: