Dodatek do emerytury po 60. roku życia. Te seniorki mogą wnioskować nawet o 1500 zł co miesiąc

Poza coroczną waloryzacją emerytur, "trzynastką" oraz "czternastką" seniorzy mogą liczyć także na dodatkowe pieniądze z tytułu świadczeń uzupełniających. Te z kolei, w niektórych przypadkach, wyniosą nawet 1500 zł. Co zrobić, by je otrzymać?

Inflacja oraz coraz wyżce ceny produktów, oraz usług sprawiają, że seniorzy szukają oszczędności oraz dodatkowych pieniędzy. Choć od 1 marca 2023 roku minimalna emerytura wzrośnie z 1338,44 zł brutto do 1588,44 zł brutto, jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Nic dziwnego, że ubiegają się o dodatkowe świadczenia. Niektóre z nich mogą wynieść naprawdę sporo. Kto może je otrzymać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Ci seniorzy mogą liczyć na 200 zł do emerytury. Pieniędzy nie wypłaci ZUS

Na dodatkowe pieniądze do emerytury mogą liczyć seniorzy, którzy przez co najmniej 25 (mężczyźni) lub 20 lat (kobiety) pełnili szczególną funkcję. Mowa o strażakach z Ochotniczej Straży Pożarnej czy ratownikach górskich. Jeśli brali aktywny udział w akcjach i osiągnęli wymagany wiek (65 lat dla mężczyzn, 60 dla kobiet), mogą liczyć na dodatkowe 200 zł do emerytury co miesiąc. Świadczenia nie wypłaci jednak ZUS, a Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie wcześniej należy złożyć wniosek.

500 zł dodatkowo do emerytury co miesiąc i dożywotnio. Kto je otrzyma?

Świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł dożywotnio i co miesiąc otrzymają osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, niezależnie od ich wieku. Stanie się tak, jeśli załącza odpowiednią dokumentację, która potwierdzi stan zdrowia. Co istotne, nie muszą składać wniosku osobiście, może to za nich zrobić osoba uprawniona bądź bliski zarówno drogą elektroniczną, jak i w urzędzie.

Nawet 1500 zł dla tych seniorów. Świadczenie Mama 4+ podlega waloryzacji

Świadczenie uzupełniające Mama 4+ przeznaczone jest dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci. Wbrew nazwie przysługuje nie tylko kobietom. Co więcej, tak samo, jak emerytura, polega waloryzacji. Kto może je otrzymać?

  • Kobiety po 60. roku życia, które wychowały co najmniej 4 dzieci,
  • Mężczyźni po 65. roku życia, którzy wychowali co najmniej 4 dzieci, gdyż ich matka zmarła, porzuciła je lub po prostu nie brała udziału w wychowywaniu przez długi czas.

Świadczenie przyznaje ZUS. Dla osób, które nie pobierają emerytury ani renty wynosi 1338,44 zł brutto, czyli tyle, ile minimalne świadczenie. Wraz z 1 marca, gdy będzie miała miejsce waloryzacja, będzie to już 1588,44 zł brutto. W przypadku, jeśli rodzic pobiera emeryturę, ale jest ona niższa niż minimalna, dodatek dopełni tę kwotę. Dla przykładu, jeśli teraz pobierasz emeryturę w wysokości 388 zł, z tytułu Mama 4+ otrzymasz dodatkowe 1000 zł.

Więcej o: