Dojeżdżasz do pracy? Przysługuje ci do 3600 zł rocznie. Kluczowy jest jeden warunek

Wiele osób w trakcie składania PIT zastanawia się, jakie ulgi podatkowe 2023 obowiązują. Jeśli dojeżdżasz do pracy, możesz skorzystać z tzw. 300 plus dla pracownika. Wliczenie dojazdów w koszty pozwala zmniejszyć podatek. Jak skorzystać z tej ulgi?

Ulgi podatkowe 2023 to dobry sposób na zmniejszenie podatku lub zwiększenie zwrotu nadpłaconego podatku. Jeśli pracujesz na umowie o pracę i każdego dnia dojeżdżasz do pracy, wydatki poniesione na transport możesz odliczyć w trakcie składania PIT za 2022 rok. To tzw. 300 plus dla pracownika, które obowiązuje już od jakiegoś czasu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Koszty uzyskania przychodu 2023. Ci pracownicy mogą zyskać 3600 zł

"300 plus dla pracownika" pomniejsza przychody uzyskane z pracy, a więc realnie obniża podatek. Jeśli dojeżdżasz do pracy, w corocznym zeznaniu podatkowym możesz zastosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. 2023 rok pozwala na odliczenie maksymalnie 3600 zł, ale dokładna kwota uzależniona jest od położenia miejsca pracy.

  • 250 zł miesięcznie (3000 zł rocznie): jeśli miejsce pracy znajduje się w miejscowości twojego zamieszkania.
  • 300 zł miesięcznie (3600 zł rocznie): jeśli miejsce pracy znajduje się w innej miejscowości niż miejsce twojego zamieszkania.

Limit ten dotyczy tak wydatków poniesionych na tankowanie samochodu, jak i transportu zbiorowego. Jednak jeśli na dojazd komunikacją miejską, koleją, autobusami lub promem w 2022 roku wydałaś więcej, limit nie obowiązuje i możesz wskazać wyższą kwotę, pod warunkiem że przejazdy odbywały się na bilecie imiennym. Jak czytamy na stronie podatki.gov.pl:

Koszty te mogą być przyjęte przez ciebie - zamiast wyżej wymienionych - w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

"300 plus dla pracownika". Jak skorzystać z ulgi?

W trakcie składania zeznania PIT-37, w sekcji D wskaż odpowiednie kwoty, w zależności od miejsca pracy. Wcześniej jednak upewnij się, że pracodawca nie stosuje już tego rozliczenia. Jeśli tego nie robi, możesz złożyć oświadczenie o stosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Odliczenie nie przysługuje, jeśli otrzymujesz zwrot kosztów dojazdów z zakładu pracy, a koszty te nie zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu. Jeśli chcesz skorzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodu, konieczne jest zachowanie wszystkich biletów imiennych z danego roku podatkowego.

Więcej o: