Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Ci seniorzy otrzymają pieniądze już w marcu

Już niebawem seniorzy mogą liczyć nie tylko na rekordową waloryzację, ale także dodatkowe, jednorazowe świadczenie. Kiedy wypłata 13. emerytury 2023 i ile wyniesie przelew? W tym roku sytuacja wygląda inaczej. O czym warto wiedzieć?

Tegoroczna waloryzacja będzie rekordowa, a co więcej nie tylko procentowa, ale także kwotowa. Gwarantowana podwyżka wyniesie 250 zł brutto lub 14,8 proc. Oprócz tego seniorzy otrzymają również 13. i 14. emeryturę. Wypłaty tej pierwszej już niebawem. Kiedy dokładnie?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Jednorazowy dodatek dla seniorów. Czym jest i ile wynosi 13. emerytura?

Trzynasta emerytura to dodatkowe, jednorazowe świadczenie, które ma wspierać finansowo seniorów. Po raz pierwszy pojawiła się 4 lata temu, a od 2020 roku jest gwarantowana ustawowo. Co istotne, z urzędu otrzymają ją wszyscy, którzy na dzień 31 marca będą mieli status emeryta bądź rencisty, co oznacza, że nie ma potrzeby składania wniosku. Wypłacana jest w wysokości minimalnego świadczenia obowiązującego od 1 marca 2023 roku, czyli wyniesie 1588,44 zł brutto.

Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Niektórzy otrzymają ją przed świętami

Trzynasta emerytura wypłacana jest przez ZUS w kwietniu wraz z podstawowym świadczeniem, czyli seniorzy otrzymają ją w standardowym terminie, tj. 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25. dnia miesiąca. Jako że 1 kwietnia wypada w tym roku w sobotę, to ZUS pieniądze do wypłaty przekaże 28 marca. Przelewy przyjdą wcześniej także do tych, którzy otrzymują świadczenie 10 kwietnia. Jest to bowiem Poniedziałek Wielkanocny, a więc trzynastka zostanie wypłacona przed świętami. 

Osoby, które pobierają świadczenie i zasiłek przedemerytalny mogą liczyć na przelew w maju, z kolei emeryci mundurowi, otrzymujący świadczenie z ZER MSWiA dostaną ją 5 kwietnia.

Ile wyniesie 13. emerytura w 2023 roku? Nie będzie zwolniona z podatku

W związku z Nowym Ładem w zeszłym roku "trzynastka" była zwolniona z podatku, dzięki czemu seniorzy mogli liczyć na wyższe przelewy netto. W tym roku najprawdopodobniej tak nie będzie, co oznacza, że niektórzy dostaną niższe przelewy. Zgodnie z przepisami zwolnione z podatku są jedynie świadczenia do 2500 zł brutto, co oznacza, że jedynie osoby z bardzo niskimi emeryturami nie będą musiały rozliczać się z dodatkowego przelewu. Według obliczeń fakt.pl dotyczy osób, które aktualnie otrzymują 794 zł emerytury lub mniej. Ci, którzy pobierają wyższe świadczenia, muszą się liczyć z potrąceniem spowodowanym podatkami. 

Więcej o: