Jak zaoszczędzić na emeryturze? Za te usługi zapłacisz nawet 50 procent mniej

Ceny na sklepowych półkach są wysokie, dlatego warto szukać sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że seniorzy mają realną szansę na skorzystanie z wielu ulg, dzięki którym zaoszczędzą na przykład podczas podróży. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Wysokie ceny w sklepach często skłaniają emerytów do szukania sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że po ukończeniu 60. roku życia i przejściu na emeryturę w wielu miejscach przysługują atrakcyjne zniżki. Korzystanie z nich często pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Sprawdź najpopularniejsze, które obowiązują w tym roku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Ulgi i zniżki dla seniorów. Ci emeryci mają szanse na tańsze podróże

Wielu seniorów ma możliwość skorzystania ze zniżek na transport komunikacją miejską i pociągami. Te różnią się jednak w zależności od miasta i wybranego przewoźnika.

Seniorzy po 60. roku życia otrzymają wsparcie między innymi od PKP SKM w Trójmieście (25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% zniżki na bilety miesięczne imienne), POLREGIO (25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% zniżki na bilety okresowe), Kolei Dolnośląskich (25% zniżki na bilety jednorazowe) czy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (30% zniżki na bilety jednorazowe i miesięczne dla mieszkańców województwa łódzkiego).

Senior ma też możliwość skorzystania ze zniżki wynoszącej 37% podczas przejazdu 2 klasą pociągiem osobowym PKP, TLK i ekspresowym. Musi jednak okazać podczas kontroli odpowiednie zaświadczenie uprawniające do ulgowego przejazdu, wydane np. przez terenową jednostkę Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Należy mieć na uwadze, iż z ulgi można skorzystać dwa razy w roku.

Większość gmin (według własnej stawki procentowej) ustala również zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Te w zależności od miasta wynoszą nawet do 50%, a często po ukończeniu 70. roku życia są w pełni darmowe.

Abonament RTV 2023. Dwie grupy seniorów zwolniono z opłat

W 2023 r. dwie grupy seniorów zwolniono z opłat za abonament RTV:

  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia;
  • osoby, które ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń).

W celu skorzystania ze zwolnienia z opłaty osoba uprawniona powinna przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej dokument potwierdzający to uprawnienie wraz z odpowiednio wypełnionym oświadczeniem. Można je znaleźć na stronie internetowej Gov.pl.

Ogólnopolska Karta Seniora. Zniżki nawet w 3000 punktów w Polsce

Emeryci, którzy ukończyli 60 lat, mogą złożyć wniosek o wydanie Ogólnopolskiej Karty SenioraPosiadanie blankietu gwarantuje zniżki, z których można skorzystać w około 3000 punktów w całej Polsce. Mowa o sanatoriach, uzdrowiskach czy instytucjach kultury

Więcej o: