Wysokie ceny w sklepach często skłaniają emerytów do szukania sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że po ukończeniu 60. roku życia i przejściu na emeryturę w wielu miejscach przysługują atrakcyjne zniżki. Korzystanie z nich często pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Sprawdź najpopularniejsze, które obowiązują w tym roku.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielu seniorów ma możliwość skorzystania ze zniżek na transport komunikacją miejską i pociągami. Te różnią się jednak w zależności od miasta i wybranego przewoźnika.
Seniorzy po 60. roku życia otrzymają wsparcie między innymi od PKP SKM w Trójmieście (25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% zniżki na bilety miesięczne imienne), POLREGIO (25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% zniżki na bilety okresowe), Kolei Dolnośląskich (25% zniżki na bilety jednorazowe) czy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (30% zniżki na bilety jednorazowe i miesięczne dla mieszkańców województwa łódzkiego).
Senior ma też możliwość skorzystania ze zniżki wynoszącej 37% podczas przejazdu 2 klasą pociągiem osobowym PKP, TLK i ekspresowym. Musi jednak okazać podczas kontroli odpowiednie zaświadczenie uprawniające do ulgowego przejazdu, wydane np. przez terenową jednostkę Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Należy mieć na uwadze, iż z ulgi można skorzystać dwa razy w roku.
Większość gmin (według własnej stawki procentowej) ustala również zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Te w zależności od miasta wynoszą nawet do 50%, a często po ukończeniu 70. roku życia są w pełni darmowe.
W 2023 r. dwie grupy seniorów zwolniono z opłat za abonament RTV:
W celu skorzystania ze zwolnienia z opłaty osoba uprawniona powinna przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej dokument potwierdzający to uprawnienie wraz z odpowiednio wypełnionym oświadczeniem. Można je znaleźć na stronie internetowej Gov.pl.
Emeryci, którzy ukończyli 60 lat, mogą złożyć wniosek o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Posiadanie blankietu gwarantuje zniżki, z których można skorzystać w około 3000 punktów w całej Polsce. Mowa o sanatoriach, uzdrowiskach czy instytucjach kultury.