Wzrost emerytury nawet o 60 procent? W przypadku tych seniorek to możliwe

Niektóre seniorki mogą wiele zyskać na swojej emeryturze. Jednym z nich nie opłaca się zwlekać z pobieraniem świadczenia, a inne powinni odroczyć w czasie rezygnację z pracy. Ile emerytki mogą zyskać, biorąc pod uwagę konkretne przypadki? Widełki wahają się od 15 do nawet 60 procent.

Komu opłaca się nadal pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, a kto nie powinien z tym zwlekać? Jak się okazuje, wszystko zależy od konkretnego przypadku. Dzięki temu niektóre seniorki zyskają 15 proc. na swoim świadczeniu, a inne mogą liczyć nawet na 60 proc. Komu i w jakiej sytuacji przysługują większe pieniądze?

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Lepiej pracować czy przejść na emeryturę? Te seniorki mogą zyskać 15 proc., jeśli poczekają

Jak się okazuje, przejście na emeryturę rok po osiągnięciu wieku emerytalnego może oznaczać, że wysokość świadczenia wzrośnie nawet o 15 procent. Wszystko za sprawą waloryzacji, która dokonywana jest co roku oraz tego, że składki wciąż zasilają konto emerytalne seniorki. Niestety emerytka nie może wówczas pobierać 13. i 14. emerytury, dlatego decyzja ta będzie dla niej opłacalna dopiero w siódmym roku pobierania świadczenia.

Innym rozwiązaniem, również korzystnym finansowo, jest pobieranie emerytury i kontynuowanie pracy. Wówczas seniorka może liczyć także na dodatki takie jak 13. oraz 14. emerytura i ominą ją limity związane z wysokością zarobków. Istnie jednak pewien wyjątkowy przypadek, gdzie seniorka może zyskać od 40 do nawet 60 procent na emeryturze.

Emerytura wyższa nawet o 60 procent? Okazuje się, że to możliwe w konkretnym przypadku

Jak to się dzieje, że niektóre emerytki mogą aż tyle zyskać na świadczeniu? Szansę na to mają seniorki z prawem do okresowej emerytury kapitałowej. Jak wskazuje ekspert Tomasz Lasocki:

W momencie, gdy kobieta pobierająca taką emeryturę osiągnie właściwy mężczyznom powszechny wiek emerytalny, to emerytura jest przeliczana automatycznie, bez odliczania pobranych emerytur z głównego konta w ZUS, a jedynie z subkonta.

Dzięki temu, w zależności od rocznika, po przeliczeniu emerytury seniorka może mieć świadczenie wyższe nawet o 40 do 60 procent. Kto może liczyć na tak korzystne zmiany? Będą one obowiązywały tylko wtedy, gdy emerytka spełniła wszystkie poniższe wymagania:

  • urodziła się po 31 grudnia 1948 roku,
  • należała do OFE,
  • ukończyła powszechny wiek emerytalny,
  • ma ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
  • ma na subkoncie w ZUS wymaganą sumę środków, jaką jest dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego. Od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku jest to 5128,80 zł, a od 1 marca 2023 roku do 28 lutego 2024 roku będzie to 5887,80 zł.
Więcej o: