Czasem zauważamy, że z lodówki wycieka woda lub spore jej ilości zamarzają na tylnej ścianie, przez co mamy mniej miejsca do przechowywania żywności. Problem często zaskakuje praktycznie z dnia na dzień. Przyczyn może być wiele, a niektóre z nich są banalne. Warto jednak podjąć odpowiednie działania, by sprzęt znów działał bez zarzutów. Sprawdź, z czego wynika kłopot oraz jak szybko i skutecznie się z nim rozprawić.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zbieranie się wody lub lodu w lodówce można najczęściej zaobserwować w starszych modelach, które po wielu latach nieustannej pracy są coraz mniej wydajne. Niektórzy jednak zauważają problem nawet po zakupie nowego urządzenia. Co na to wpływa?
Kolejnym problemem może być zatkany odpływ (skraplacz). W urządzeniach chłodniczych znajdują się specjalne otwory, do których spływa skroplona woda. Dzięki temu w lodówce nie ma jej nadmiaru i nie tworzy się lód. Zdarza się, że odpływ jest zatkany, dlatego woda nie ma jak spłynąć i zatrzymuje się w lodówce, tworząc wokół kałużę. W takim przypadku problem często można rozwiązać bardzo szybko i bez potrzeby wzywania specjalisty. Wystarczy przygotować cienki drucik i po prostu przetkać otwór. Jeśli to nie pomoże, możliwe, że rura odpływowa jest całkowicie zatkana i wymaga wymiany na nową pod okiem fachowca.
Gdy dostrzegasz problem ze zbieraniem się lodu na tylnej ściance, warto rozmrozić i umyć lodówkę, a następnie odpowiednio ustawić temperaturę i zwrócić uwagę na to, co wkładamy do środka. Możliwe, że urządzenie było po prostu źle użytkowane, a po odpowiednim rozłożeniu żywności problem ustąpi sam.