Dlaczego w lodówce zbiera się woda? Zaradzisz temu w prosty sposób. Wystarczy drucik

Zbieranie się wody w lodówce to częsty problem. Warto wiedzieć, jak się z nim rozprawić, gdyż brak działań może doprowadzić do szybszego psucia się żywności, a z czasem do zniszczenia urządzenia. Okazuje się, że przyczyny tego stanu mogą być banalne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Czasem zauważamy, że z lodówki wycieka woda lub spore jej ilości zamarzają na tylnej ścianie, przez co mamy mniej miejsca do przechowywania żywności. Problem często zaskakuje praktycznie z dnia na dzień. Przyczyn może być wiele, a niektóre z nich są banalne. Warto jednak podjąć odpowiednie działania, by sprzęt znów działał bez zarzutów. Sprawdź, z czego wynika kłopot oraz jak szybko i skutecznie się z nim rozprawić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle

Dlaczego w lodówce zbiera się woda? Przyczyn jest sporo

Zbieranie się wody lub lodu w lodówce można najczęściej zaobserwować w starszych modelach, które po wielu latach nieustannej pracy są coraz mniej wydajne. Niektórzy jednak zauważają problem nawet po zakupie nowego urządzenia. Co na to wpływa?

  1. Źle ustawiona temperatura - jeśli w lodówce znajduje się dużo produktów, warto zwrócić uwagę na temperaturę chłodzenia. Możliwe, że problem ustąpi po wybraniu innego ustawienia.
  2. Nieprawidłowo dopasowana uszczelka - włóż między uszczelkę i drzwi lodówki kartkę, a następnie je zamknij. Wysunięcie się papieru świadczy o potrzebie wymiany uszczelki na nową, lub wymiany całych drzwi (w przypadku nowszych modeli).
  3. Lodówka stoi w złym miejscu - jeśli została postawiona obok grzejnika czy okna, możliwe, że to właśnie z tego powodu w środku zbiera się woda. Wystarczy przenieść urządzenie w chłodne i zacienione miejsce.

Co zrobić, żeby w lodówce nie zbierała się woda? Wypróbuj triki, które szybko rozwiążą problem

Kolejnym problemem może być zatkany odpływ (skraplacz). W urządzeniach chłodniczych znajdują się specjalne otwory, do których spływa skroplona woda. Dzięki temu w lodówce nie ma jej nadmiaru i nie tworzy się lód. Zdarza się, że odpływ jest zatkany, dlatego woda nie ma jak spłynąć i zatrzymuje się w lodówce, tworząc wokół kałużę. W takim przypadku problem często można rozwiązać bardzo szybko i bez potrzeby wzywania specjalisty. Wystarczy przygotować cienki drucik i po prostu przetkać otwór. Jeśli to nie pomoże, możliwe, że rura odpływowa jest całkowicie zatkana i wymaga wymiany na nową pod okiem fachowca.

Gdy dostrzegasz problem ze zbieraniem się lodu na tylnej ściance, warto rozmrozić i umyć lodówkę, a następnie odpowiednio ustawić temperaturę i zwrócić uwagę na to, co wkładamy do środka. Możliwe, że urządzenie było po prostu źle użytkowane, a po odpowiednim rozłożeniu żywności problem ustąpi sam.

Więcej o: