W jaki sposób sadzić piwonie, by pięknie zakwitły? Kluczem do sukcesu jest odpowiedni termin

Kiedy sadzić piwonie, aby w kolejnym sezonie przepięknie zakwitły i zdobiły ogród? Ich okazałe, kolorowe kwiaty z pewnością przykują spojrzenia. Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest konkretna data. Podpowiadamy, jak i kiedy to robić.

Piwonie to niezwykle piękne kwiaty, które występują w oszałamiających kolorach różu, czerwieni, bieli i żółci. Odpowiednio zadbane mogą być oszałamiającą ozdobą twojego ogrodu. W jaki sposób i kiedy je sadzić, by bujnie zakwitły? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Kiedy sadzić i przesadzać piwonie, by pięknie zakwitły? Wybierz odpowiedni termin

Piwonie, zwane też peoniami, to niezwykle piękne i jedne z najstarszych kwiatów ozdobnych, które były uprawiane już w starożytnych Chinach 3 tysiące lat temu. Posiadają duże kwiaty o średnicy od 8 do nawet 20 centymetrów, które zachwycają kolorami oraz urodą. Jeśli chcesz, aby pojawiły się także w twoim ogrodzie, powinieneś zasadzić bądź przesadzić je w odpowiednim terminie. Za taki uważa się przełom sierpnia i września. Pomimo że pod koniec wakacji ma jeszcze dużo zielonych liści, najczęściej jest już w stanie spoczynku i posiada w pełni ukształtowane pąki, które są gotowe do wzrostu w kolejnym sezonie. Co istotne, w tym czasie nie wytworzy nowych korzeni. Zrobi to dopiero po przesadzeniu na nowe miejsce, dzięki czemu dobrze się ukorzeni. Oznacza to, że najlepiej sadzić oraz przesadzać je między 15 sierpnia a 10 września. Dzięki temu możesz mieć pewność, że pięknie zakwitnie.

Jak sadzić piwonię, by zdrowo i pięknie zakwitła? Wystarczy stosować się do kilku wskazówek

Poza odpowiednim terminem ważna jest też technika. Pamiętaj, że roślina nie przepada za częstym przesadzaniem, dlatego rób to nie częściej niż raz na kilka lat. Gotową sadzonkę piwonii umieść na odpowiedniej głębokości. W przypadku kupnej zrób to tak, by wysokość gruntu była równa tej w doniczce, a jeśli masz do czynienia z rośliną z odsłoniętym systemem korzeniowym pilnuj, by znalazła się płytko pod powierzchnią ziemi. Pąki umieszczaj na głębokości od 3 do 5 cm w metrowych odstępach.

Więcej o: