Gdy miała 10 miesięcy, siostra wypuściła ją z rąk. Po upadku jej szyja wygięła się pod kątem 90 stopni

Gdy miała zaledwie 10 miesięcy, w wyniku niefortunnego upadku jej szyja wygięła się pod kątem 90 stopni. Przez lata pochodząca z Pakistanu Afsheen Gul była uwięziona we własnym domu i uzależniona od rodziny. Pomóc nastolatce zdecydował się lekarz z Indii. Dzięki niemu zmieniła się nie do poznania.

14-letnia Afsheen Gul z Pakistanu cierpi na porażenie mózgowe. To jednak niejedyny problem, z jakim przez wiele lat borykała się dziewczynka. Gdy miała 10 miesięcy, jej starsza siostra wypuściła ją z rąk. W wyniku nieszczęśliwego wypadku szyja Afsheen wygięła się pod nienaturalnym kątem 90 stopni. Zarówno porażenie mózgowe, jak i szyja przez kilkanaście lat utrudniały życie dziewczynki. Rzadko wychodziła z domu, nie była w stanie samodzielnie funkcjonować.

Zobacz wideo Nicole odeszła z sekty mormonów. Teraz edukuje na TikToku

Więcej podobnych historii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W wyniku wypadku jej szyja wygięła się pod kątem 90 stopni. Większość życia spędziła w zamknięciu

Afsheen Gul urodziła się z porażeniem mózgowym. Ma siedmioro rodzeństwa, razem z rodziną mieszka w niewielkiej wiosce w Pakistanie. Gdy miała 10 miesięcy, jej starsza siostra upuściła ją z rąk. Dziewczynka upadła na tyle niefortunnie, że jej szyja wygięła się pod kątem 90 stopni.

 

Rodziców Afsheen nie było stać na kosztowne leczenie, a lokalni doktorzy nie byli w stanie uporać się z urazem dziewczynki. Z upływem czasu stan jej zdrowia zaczął się pogarszać. – Nie mogła chodzić, jeść ani mówić. Bywało, że tylko leżała na ziemi, a my musieliśmy jej we wszystkim pomagać – zdradziła matka Afsheen, cytowana przez BBC. Sytuację dziewczynki dodatkowo pogarszało porażenie mózgowe. Nigdy nie chodziła do szkoły, a większość dzieciństwa spędziła uwięziona w domu. Rodzina musiała pomagać jej we wszystkich czynnościach.

 

Lekarz z Indii podjął się ryzykownej operacji. Dzięki niemu Afsheen odzyskała sprawność

W 2017 roku o historii Afsheen zrobiło się głośno. Przeszkodą w odzyskaniu sprawności była jednak trudna sytuacja finansowa rodziny i niechęć pakistańskich lekarzy do podjęcia się ryzykownego zabiegu. Pięć lat później doktor Rajagopalan Krishnan z Indii postanowił pomóc dziewczynce i podjął się trudnej operacji. Dzięki jego pomocy Afsheen zmieniła się nie do poznania.

 

W 2022 roku jej życie zmieniło się jednak diametralnie. Wszystko za sprawą doktora Rajagopalana Krishnana z Indii. Lekarz usłyszał o historii Afsheen od brytyjskiej dziennikarki i podjął się trudnej, ryzykownej i wielogodzinnej operacji. Dziś Afsheen jest w stanie utrzymywać głowę prosto, uczy się funkcjonować samodzielnie. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Doktor uratował życie mojej siostry. Dla nas jest aniołem – wyznał brat Afsheen w rozmowie z BBC.

 
Więcej o: