PIT 2023. Jak sprawdzić, kiedy zwrot podatku zasili twoje konto? Termin wypłaty zależy od jednej rzeczy

Jak sprawdzić, kiedy zwrot podatku pojawi się na twoim koncie? Od 15 lutego możesz rozliczyć swój PIT. Jeśli należy ci się zwrot, zobacz, co zrobić, by otrzymać go szybciej.

Nadszedł czas rozliczeń podatkowych. Warto zadbać, by zrobić to dokładnie i bez błędów. Jeśli należy ci się zwrot podatku, składając zeznanie online, możesz liczyć na szybki zwrot. Co istotne, także w tym roku możesz śledzić jego status online. Jak to zrobić?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Co zrobić, aby otrzymać zwrot podatku? Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2023?

Na zwrot w związku z podatkiem może liczyć osoba, która nie ma zaległości podatkowych i innych zaległości budżetowych (np. nieopłaconych mandatów), a wystąpiła u niego nadpłata. Co zrobić, aby otrzymać zwrot nadpłaty? Przede wszystkim należy:

  1. Rozliczyć się w terminie, czyli od 15 lutego do 2 maja 2023 roku.
  2. Upewnić się, że deklaracja została złożona bez żadnych błędów, które mogą opóźnić wypłatę. Ewentualne korekty oznaczają ponowne terminy. Zwróć uwagę na poprawność danych osobowych i ewentualnego numeru konta bankowego.
  3. Wybrać, w jaki sposób nadpłata ma zostać zwrócona — na konto bankowe, czy przekazem pocztowym.

Ile się czeka na zwrot podatku? To zależy od sposobu rozliczenia

Sposób rozliczenia również ma wpływ na termin wypłat nadpłaty. Jeśli zrobiłeś to metodą tradycyjną, czyli składając papierowy wniosek, Urząd Skarbowy ma 3 miesiące na wypłatę. W przypadku deklaracji złożonej online termin ten skraca się do 45 dni. Najszybciej na zwrot mogą liczyć rodzice, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny, jednak aby tak się stało, muszą to zaznaczyć w zeznaniu.

Jak sprawdzić, kiedy zwrot podatku? Skorzystaj z usług e-Urzędu Skarbowego

Warto wiedzieć, że także w tym roku dzięki usłudze e-Urzędu Skarbowego możesz śledzić swój status zwrotu. - Udostępnienie tych danych online sprawi, że podatnik nie będzie już musiał osobiście kontaktować się z urzędem skarbowym, aby uzyskać informacje o statusie swojego zwrotu — przyznała zastępca szefa KAS Anna Chałupa cytowana przez podatki.gov.pl. W ten sposób informacje o zwrocie można uzyskać w każdej chwili. 

Zwrot możesz otrzymać na konto bankowe, przekazem bądź w kasie.

Więcej o: