O której godzinie położyć się spać, aby wstać wypoczętym? Eksperci zwracają uwagę na dwa elementy

Zdrowy sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu, bo wtedy nasze ciało ma czas na regenerację. Zbyt krótki sen może negatywnie wpływać na metabolizm i układ hormonalny. Neurobiolog Andrew D. Huberman zdradza, o której powinniśmy kłaść się spać, żeby wstać wypoczętymi.

Długość i jakość snu znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Istnieje wiele czynników, przez które możemy mieć trudności z zasypianiem, np. stres, głośne środowisko czy spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, jeśli chcesz zadbać o higienę swojego snu.

Zobacz wideo Jak długo dziecko powinno spać?

O której godzinie powinnaś chodzić spać? To zadanie pomoże ci to ustalić

Andrew D. Huberman to amerykański neurobiolog i profesor Stanford University School of Medicine. Huberman regularnie publikuje na Twitterze krótkie wpisy z poradami, jak zadbać o swój organizm i poprawić jakość życia. W jednym z tweetów poruszył temat snu. Przez kilka dni powinniśmy notować, o której godzinie odczuwamy spadek energii. - Jeśli występuje on około godziny 14.30 lub 15.00, idealny czas na spanie to 6-7 godzin po tym spadku - twierdzi Huberman. Zgodnie z tą teorią, jeśli odczuwasz spadek energii o godzinie 15, powinnaś położyć się spać pomiędzy godziną 21 a 22.

Co pomoże ci zasnąć? Zadbaj o atmosferę przed pójściem spać

Max Kirsten ekspert ds. snu w Hypnotherapy NLP Wellbeing Clinic w Londynie wskazuje na kilka kluczowych kwestii, które ułatwią ci zasypianie. Przede wszystkim w pomieszczeniu powinny się znajdować rolety lub żaluzje, dzięki którym w pokoju zapanuje ciemność. Tuż przed pójściem spać nie powinnaś myśleć ani mówić o zmartwieniach. To czas na relaks i wyciszenie się. Prawidłowa ilość snu to od siedmiu do ośmiu godzin. - Najlepiej chodzić spać o tej samej porze, ponieważ kluczem jest regularność - mówi Kirsten.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: