Przez 60 dni, 24 godziny na dobę leżeli w łóżku. Jak zmieniło się ich zdrowie? Wyniki szokują

Badacze z brytyjskiej uczelni przeprowadzili nietypowy eksperyment. Dwudziestu mężczyzn umieszczono na dwa miesiące w łóżkach. Spędzali w nich 24 godziny 7 dni w tygodniu, non stop. Nie wstawali nawet do toalety. Co się stało po tym czasie? Rezultaty były zaskakujące.

Na 60 dni brytyjscy naukowcy z University of Bath umieścili zdrowych mężczyzn w łóżkach, pozbawiając ich w ten sposób jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Pozostawali w nich także w trakcie spożywania posiłków, brania prysznica czy korzystania z toalety. Mimo odpowiedniej diety i opieki specjalistów wyniki nie pozostawiały żadnych złudzeń. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspertka od żywienia i trenerka, Natalia Kruczyńska, dosadnie o tym, co nas tuczy. "To nie pieczywo i ziemniaki"

Położyli zdrowych mężczyzn w łóżkach i nie pozwolili się ruszać. Co się okazało?

W ramach badań Europejskiej Agencji Kosmicznej naukowcy przeprowadzili nietypowy eksperyment.

Połóż 20 młodych mężczyzn do łóżka na dwa miesiące bez aktywności fizycznej i co otrzymasz? Nowe badanie podkreśla negatywny wpływ długotrwałej bezczynności na zdrowie metaboliczne organizmu 

- napisali na Twitterze, gdzie podzielili się wynikami, z których jasno wynika, że długotrwała bezczynność znacznie zwiększa poziom cukru we krwi. I to mimo zastosowania odpowiedniej diety.

Brak ruchu ma fatalny wpływ na zdrowie metaboliczne. Poziom glukozy wzrasta

W 2018 roku przeprowadzono inne badania, które wykazały, że nawet krótkie ćwiczenia mają ogromny wpływ na poziom glukozy we krwi. Z pomocą nowego eksperymentu badacze chcieli przekonać się, jak zareaguje organizm na zupełny brak aktywności fizycznej. Wyniki, które opublikowali, pokazują, że nawet po ograniczeniu kalorii brak ruchu negatywnie wpływa na zdrowie. Średni poziom cukru we krwi wśród uczestników wzrósł o około:

  • 6 proc. w ciągu dnia,
  • 10 proc. w trakcie nocy.

Z kolei ich zdolność do przetwarzania cukru zmieniła się o niemal jedną czwartą, tj. 24 proc.! I to wszystko mimo odpowiedniej, zbilansowanej i dopasowanej do ich potrzeb diety. Naukowcy zaznaczyli, że zmniejszenie spożywanych kalorii przez uczestników uchroniło ich przed jeszcze gorszymi rezultatami.

- Nasze wyniki pokazują, że zrezygnowanie z aktywności fizycznej ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie fizjologiczne i to w większym stopniu, niż wpływ kontrolowanej diety — przyznał kierownik badania, profesor Dylan Thompson cytowany przez bath.ac.uk. Specjalista zaznaczył również, że to badanie doskonale pokazuje, jaki wpływ na zdrowie metaboliczne ma ruch, a jego ograniczenie zwiększa prawdopodobieństwo na zachorowanie m.in. na cukrzycę typu II. Mimo że badania były przeprowadzane z myślą o misjach kosmicznych, przydadzą się także w codziennym życiu.

Więcej o: