To, że on zdradzi, widać miesiące wcześniej. Na ten sygnał lepiej zwróć uwagę

Zdrada - dla jednych nic wielkiego, dla innych definitywny koniec związku. Jak ją rozpoznać? Naukowcy stawiają sprawę jasno. Okazuje się, że pierwsze oznaki tego, że między wami dzieje się coś niedobrego, można zauważyć jeszcze przed tym, nim cokolwiek się wydarzy.

Więcej o związkach przeczytasz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Przepis na szczęśliwe małżeństwo? "Nie wolno się przeciwstawiać, a najpiękniejsze jest to, żeby małżeństwo się szanowało"

Na początku związku pary starają się, zabiegają o siebie i dają drugiej połówce wielki kredyt zaufania. Ufają, że są i zawsze będą sobie wierni. Życie pisze jednak różne scenariusze i nawet w pozornie  udanych związkach może dojść do zdrady. Jedno z nowych badań, które dotyczy niewierności, wskazało zachowanie pojawiające się jeszcze przed rozpoczęciem romansu.

Zdradę widać wcześniej. Alarmujący sygnał: "Dobre samopoczucie zaczyna się pogarszać"

Raport zatytułowany "Wyobcowany i nieszczęśliwy? Badanie dynamiki dobrego samopoczucia osobistego i relacji w otoczeniu niewierności" zostało opublikowane w Psychological Science. Uniwersytet w Tilburgu przebadał 947 dorosłych, w tym 609 sprawców niewierności i 338 ofiar, w ciągu ośmiu lat. Okazuje się, że u osób, które dopuściły się zdrady, wcześniej zauważono pogarszające się samopoczucie oraz częstsze kłótnie w związku. 

Zarówno sprawcy, jak i ofiary niewierności doświadczyli spadku satysfakcji i podziwu w związku oraz wzrostu konfliktu w związku przed zdarzeniami związanymi z niewiernością (sprawcy dodatkowo doświadczyli spadku intymności, zanim zgłosili zdradę partnera)

- stwierdzono w badaniu. - Pokazano, że dobre samopoczucie zaczyna się pogarszać, zanim dojdzie do niewierności, badanie to zapewnia zróżnicowane spojrzenie na czasową dynamikę niewierności - dodali naukowcy. Zasugerowali również, że zdrada może być miarą stanu związku, który już się pogarsza, jednak zaznaczyli, że wyniki te są "niejednoznaczne" i wymagają dalszych badań. 

Więcej o: