Dobre sąsiedztwo warzyw w ogrodzie. Jakie warzywa sadzić obok siebie? Przestrzegaj tych zasad

Jakie warzywa sadzić obok siebie w ogrodzie? Korzystanie z sąsiedztwa roślin to sposób na osiągnięcie dodatkowych korzyści. Dobre zaplanowanie grządek pozwoli uniknąć problemów ze szkodnikami, a nawet zapewnić bujniejszy wzrost. Co warto uprawiać obok siebie?

Dobre sąsiedztwo warzyw, owoców i roślin może przynieść wiele korzyści. Dokładne rozplanowanie grządek i ogródka sprawi, że będą rosły zdrowo i bujnie, a ty zbierzesz obfite plony. Zobacz, co sadzić obok siebie, by rośliny korzystnie wpływały na siebie nawzajem.

Zobacz wideo Myk Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie rośliny sadzić obok siebie? Pamiętaj, by dobrze zaplanować ogródek

Jeśli zakładasz warzywnik lub planujesz rozpocząć uprawę roślin w ogrodzie, możesz wykorzystać sąsiedztwo warzyw. Odpowiedni dobór sadzonek i nasion sprawi, że w sezonie nie będą chorować, unikniesz też ataku szkodników. Niektóre warzywa mogą nawet korzystnie zmienić smak, a plony w okresie zbiorów będą obfitsze. Rośliny będą pomagać sobie nawzajem, zwiększać odporność, korzystnie wpływać na glebę. To więc dobry pomysł nie tylko dla osób, które planują uprawę ekologiczną i nie chcą korzystać z chemicznych środków ochrony.

Zanim zaczniesz planować ogródek, pamiętaj, by nie sadzić obok siebie roślin o różnych wymaganiach glebowych. Nie sadź krzewów preferujących kwaśne podłoże tuż obok roślin, które potrzebują neutralnego lub zasadowego pH. Uważaj też, czy rośliny preferujące słoneczne i jasne stanowisko nie będą zasłonięte przez drzewa i krzewy.

Dobre sąsiedztwo warzyw w ogrodzie. Te rośliny uprawiaj obok siebie

Co warto sadzić na grządce z warzywami? Niektóre warzywa dobrze czują się w pobliżu przypraw i kwiatów. Przykładem mogą być nagietek czy aksamitki, które posadzone w pobliżu warzyw mogą ochronić je przed nicieniami korzeniowymi. Nasturcje pomogą odstraszyć mszyce i ślimaki. Obsadzenie ogórków i pomidorów bazylią pozwoli ograniczyć ryzyko ataku przez mączniaka rzekomego, przędziorka, czy mszyce. Z kolei towarzystwo czosnku uchroni wiele roślin przed atakiem mszyc, nicieni glebowych, grzybów, szarą pleśnią. Jakie rośliny warto sadzić obok warzyw i owoców?

  • Pomidory: cebula, czosnek, kalarepa, pietruszka, por, rzodkiew, agrest, aksamitka.
  • Pietruszka: koper, pomidory, rzodkiewka, róże.
  • Ogórek: cebula, fasola, groch, koper, kukurydza, szpinak, drzewka i krzewy owocowe (z wyjątkiem jabłoni).
  • Fasola: dynia, kalarepa, ogórek, szpinak, pomidory, truskawki, marchew.
  • Czosnek: marchew, pomidory, róże, drzewka i krzewy owocowe.
  • Bazylia: warzywa kapustne, pomidory, szparagi.
  • Truskawki: tymianek, cebula, fasola.
  • Rozmaryn: kapusta, marchew.
  • Mięta: fasola, kapista, rumianek.
Więcej o: