Kiedy kwitną krokusy? Sadzenie, cena, symbolika

Krokusy - kwiaty, które są zwiastunem nadchodzącej wiosny. Urzekają różnorodnością barw, które po wielu pozbawionych słońca miesiącach cieszą oko i poprawiają nastrój. Jak sadzić krokusy? Kiedy kwitną krokusy? Sprawdzamy.

Okres kwitnienia krokusów przypada na wczesną wiosnę, przy czym w zależności od warunków pogodowych, pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w lutym i marcu. Najintensywniej kwitną one na początku kwietnia. Wówczas podziwiać możemy rozległe dywany kwiatowe, w których krokusy pięknie komponują się z innymi wiosennymi kwiatami i soczyście zieloną trawą. Kwiaty te lubią słoneczne miejsca, dlatego najczęściej kwitną na łąkach – na przykład górskich.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Krokusy cena

W Internecie cebulki krokusów można kupić już za około 11 złotych za 10 sztuk. Ceny większych opakowań wahają się od 30 do nawet 60 złotych. Kupimy je w sklepach ogrodniczych, na portalach branżowych, a w sezonie nawet w markecie.

Jak sadzić krokusy

Krokusy wiosenne najlepiej sadzić jesienią, we wrześniu. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można to również uczynić w październiku. Krokusy najlepiej kwitną w miejscach nasłonecznionych z glebą próchniczną i przepuszczalną. Bulwy krokusów zakopuje się na głębokość 6–8 cm. Krokusy jesienne sadzimy w sierpniu, wówczas zakwitają one od września do października.

Krokusy doniczkowe

Kupując krokusy w doniczkach, powinniśmy pamiętać o tym, aby wybierać rośliny nie w pełni rozwinięte. W wysokich temperaturach krokusy przekwitają w ciągu 2-3 dni, dlatego doniczkę powinniśmy ustawić w najchłodniejszym miejscu w domu. Po przekwitnięciu krokusy nie nadają się do ponownego posadzenia w doniczkach.

Czego symbolem są krokusy?

Skąd pochodzi nazwa „krokus"? Jak podaje mitologia grecka, młodzieniec imieniem Krokos (Crocus), został zamieniony w szafran (czyli krokus). Kwiat ten to symbolizuje pogodę ducha oraz radość. Oznacza też przyjemność płynącą z nadziei. Jego fioletowe kwiaty symbolizują dumę, godność i sukces. Białe kwiaty symbolizują niewinność, czystość oraz prawdę, a żółte wspomnianą wcześniej radość. Kwiat jest też znakiem abstynencji.

Zobacz też: Kiedy sadzić bratki? Jeden prosty trik sprawi, że długo będą wypuszczać nowe, kolorowe pąki

Więcej o: