Okres kwitnienia krokusów przypada na wczesną wiosnę, przy czym w zależności od warunków pogodowych, pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w lutym i marcu. Najintensywniej kwitną one na początku kwietnia. Wówczas podziwiać możemy rozległe dywany kwiatowe, w których krokusy pięknie komponują się z innymi wiosennymi kwiatami i soczyście zieloną trawą. Kwiaty te lubią słoneczne miejsca, dlatego najczęściej kwitną na łąkach – na przykład górskich.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Internecie cebulki krokusów można kupić już za około 11 złotych za 10 sztuk. Ceny większych opakowań wahają się od 30 do nawet 60 złotych. Kupimy je w sklepach ogrodniczych, na portalach branżowych, a w sezonie nawet w markecie.
Krokusy wiosenne najlepiej sadzić jesienią, we wrześniu. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można to również uczynić w październiku. Krokusy najlepiej kwitną w miejscach nasłonecznionych z glebą próchniczną i przepuszczalną. Bulwy krokusów zakopuje się na głębokość 6–8 cm. Krokusy jesienne sadzimy w sierpniu, wówczas zakwitają one od września do października.
Kupując krokusy w doniczkach, powinniśmy pamiętać o tym, aby wybierać rośliny nie w pełni rozwinięte. W wysokich temperaturach krokusy przekwitają w ciągu 2-3 dni, dlatego doniczkę powinniśmy ustawić w najchłodniejszym miejscu w domu. Po przekwitnięciu krokusy nie nadają się do ponownego posadzenia w doniczkach.
Skąd pochodzi nazwa „krokus"? Jak podaje mitologia grecka, młodzieniec imieniem Krokos (Crocus), został zamieniony w szafran (czyli krokus). Kwiat ten to symbolizuje pogodę ducha oraz radość. Oznacza też przyjemność płynącą z nadziei. Jego fioletowe kwiaty symbolizują dumę, godność i sukces. Białe kwiaty symbolizują niewinność, czystość oraz prawdę, a żółte wspomnianą wcześniej radość. Kwiat jest też znakiem abstynencji.
Zobacz też: Kiedy sadzić bratki? Jeden prosty trik sprawi, że długo będą wypuszczać nowe, kolorowe pąki