Tradycje wielkanocne w Polsce - znasz je wszystkie?

Tradycje wielkanocne, szczególnie te stanowiące filar dla przeżywanych co roku świąt, są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Wiele z nich jest nam bardzo dobrze znanych, inne są uznawane za obrzędy regionalne, a pozostałe przetrwały jedynie na kartach historii. Jakie tradycje wielkanocne są znane w Polsce?

Jakie tradycje wielkanocne są kultywowane w naszym kraju? Oto najpopularniejsze zwyczaje wielkanocne, z którymi możemy spotkać się w Polsce.

Zobacz wideo Skąd w tradycji wielkanocnej wziął się zając?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tradycje wielkanocne — wiosenne porządki 

Wielkie sprzątanie nie jest co prawda tradycją chrześcijańską, ale na dobre zakorzeniło się w naszej kulturze. Generalne porządki wykonuje się dwa razy do roku – przed Świętami Bożego Narodzenia oraz przed Świętami Wielkanocnymi. Domownicy dzielą się wówczas obowiązkami i wspólnie przygotowują dom przed świętami.

Tradycje wielkanocne — Niedziela Palmowa

Zgodnie z tradycją w Niedzielę Palmową udajemy się do kościoła, by poświęcić kolorowe palmy wielkanocne. Choć dawniej plotło się je samodzielnie, dziś najczęściej kupujemy je na lokalnych stoiskach. Dawniej tradycyjnie palmy robiono z łatwo dostępnych roślin, a więc wierzby, traw oraz trzcin nadrzecznych.

Tradycje wielkanocne — pisanki

Malowanie pisanek to zwyczaj znany od pokoleń. Jajka symbolizują narodziny nowego życia, a więc zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W poszczególnych regionach Polski pisanki noszą różne nazwy. Na przykład na północy nazywa się je kraszankami, a w okolicach Krakowa i Łowicza nalepiankami.

W przeszłości uważano, że barwione naturalnie jajka mają magiczną moc, która pozwala na leczenie chorób. Dawniej jajka barwiono na czerwono, bo według legendy Maria Magdalena, po zmartwychwstaniu Chrystusa zauważyła, że wszystkie zakupione przez nią jajka zabarwiły się na czerwono.

Mówiąc o tradycjach wielkanocnych, należy przede wszystkim wspomnieć o Wielkiej Sobocie, kiedy to idzie się do kościoła z koszyczkiem. Do święconki wkładamy smakołyki oraz ozdoby, które znajdą się na wielkanocnym stole, a więc mięso, wędliny, chleb, przyprawy i branka.

Lany Poniedziałek – Śmigus Dyngus

Dawniej Wielkanocny Poniedziałek polegał na biciu po nogach wierzbowymi gałązkami oraz znanemu nam współcześnie – polewaniu wodą. Zwyczaj ten symbolizował oczyszczenie z chorób, grzechu oraz brudu. 

Wielkanocny zwyczaj „wieszania Judasza"

Dawniej znany był również zwyczaj „wieszania Judasza", który miał w symboliczny sposób wymierzać sprawiedliwość zdrajcy. Choć ten obyczaj powoli odchodzi w zapomnienie, wciąż kultywuje się go na Podkarpaciu.

Zobacz też: Wielkanoc w Hiszpanii. Tradycje i zwyczaje świąteczne z półwyspu Iberyjskiego

Więcej o: