Kiedy wypadają Święta Wielkanocne w 2023 roku? Kalendarz świąt

Święta Wielkanocne są świętem ruchomym, dlatego co roku obchodzimy je w innym terminie. To, kiedy wypadają, jest ściśle związane z wiosennymi fazami księżyca, dlatego warto wcześniej sprawdzić ich termin i przygotować się na tę okoliczność. Sprawdzamy, kiedy wypadają Święta Wielkanocne w 2023 roku.

Święta Wielkanocne zwyczajowo przypadają w terminie między 22 marca, a 25 kwietnia. Zawsze jest to niedziela oraz poniedziałek, które ustawowo są dniami wolnymi od pracy. Przykładowo w 2022 roku Święta Wielkanocne wypadały 17 i 18 kwietna, czyli stosunkowo późno.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy Święta Wielkanocne w 2023 roku?

W tym roku termin Świąt Wielkanocnych przypada wcześniej, bo 9 i 10 kwietnia. Czy pogoda dopisze nam w tym okresie? Trudno powiedzieć, jednak wraz ze zbliżającymi się świętami powinny do nas docierać coraz dokładniejsze informacje o tym, czy przebiegną one pod znakiem słońca, deszczu, czy może jednak śniegu. Zdarzało się już bowiem niejednokrotnie, że podczas Świąt Wielkanocnych aura na zewnątrz do złudzenia przypominała okres Świąt Bożego Narodzenia

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne w 2024 roku?

Rok 2024 będzie rokiem przestępnym. Wtedy Święta Wielkanocne wypadną dużo wcześniej, bo 31 marca. 

Dlaczego Święta Wielkanocne są ruchome?

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Z datą obchodów Wielkanocy powiązane są inne święta chrześcijańskie, czyli Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) oraz Boże Ciało.

Zobacz też: Kiedy święta wielkanocne 2023? Ile wypada dni wolnych od pracy?

Więcej o: