Nowa legitymacja emeryta już obowiązuje! Uprawnia do wielu ulg i zniżek. Można sporo zaoszczędzić

Od początku 2023 roku seniorzy mogą korzystać z elektronicznej legitymacji emeryta w aplikacji mObywatel. Na jakie zniżki i ulgi mogą dzięki niej liczyć oraz co się stanie z plastikowymi legitymacjami? Podpowiadamy.

Od początku 2023 roku seniorzy mogą korzystać z elektronicznej legitymacji emeryta, która uprawnia ich do wielu zniżek i ulg. Warto zaznaczyć, że plastikowy dokument nadal pozostaje ważny, a dodatkowo nadal można składać wnioski o jego wydanie. Co jednak należy zrobić, gdy senior chce skorzystać z elektronicznej wersji legitymacji i jakie zniżki oraz ulgi na nią obowiązują? 

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Elektroniczna legitymacja emeryta. Plastikowy dokument nie będzie już potrzebny

Wraz z początkiem 2023 roku seniorzy mogą korzystać z elektronicznej legitymacji emeryta. Wystarczy zainstalować w telefonie aplikację mObywatel i wybrać w niej opcję mLegitymacja. Niepotrzebne jest składanie żadnych wniosków. Mogą go jedynie złożyć seniorzy, którzy nadal chcą korzystać z plastikowej legitymacji. Wówczas należy kierować wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ERL. A co z legitymacjami, które już zostały wydane? Jak możemy przeczytać na stronie gov.pl

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r. są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Komu przysługuje elektroniczna legitymacja emeryta? Należy spełnić dokładnie takie same warunki jak w przypadku plastikowego dokumentu, czyli pobierać emeryturę, rentę, emeryturę pomostową, rentę socjalną lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Elektroniczna legitymacja dla emerytów. Na jakie ulgi i zniżki mogą liczyć seniorzy?

Posiadając elektroniczną lub plastikową legitymację emeryta, senior może potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, ma prawo do świadczeń zdrowotnych oraz licznych ulg i zniżek. Na jakie benefity może liczyć?

  • Ulga na komunikację miejską - seniorzy mogą liczyć na całkowicie bezpłatne przejazdy lub duże zniżki. Każde miasto i gmina ustala swoje warunki, dlatego warto dowiadywać się o nich bezpośrednio u źródła. Jest to popularne rozwiązanie przede wszystkim w Gdańsku, Wrocławiu czy Warszawie.
  • Zniżka na przejazdy koleją - z legitymacją emeryci mogą skorzystać z 37 proc. zniżki na dwa przejazdy pociągiem w roku (w drugiej klasie).
  • Tańszy paszport - seniorzy mogą też taniej wyrobić paszport, płacąc za niego aż połowę mniej ustalonej kwoty, czyli 70 zł.
  • Inne zniżki i ulgi - wiele miejsc ma przygotowaną swoją ofertę skierowaną do osób posiadających legitymację emeryta. Seniorzy mogą liczyć na nie w niektórych w teatrach, kinach, muzeach oraz podczas licznych wydarzeń kulturalnych.
Więcej o: