Ma amputowaną nogę, porusza się na wózku. Po 20 latach ZUS odebrał mu rentę, bo "uznali, że jest zdrowy"

Z powodu choroby lekarze musieli mu amputować nogę. Dziś 41-letni mężczyzna porusza się na wózku. Mimo to, po ponad 20 latach, ZUS zdecydował o odebraniu mu renty socjalnej. Orzecznicy uznali, że jest całkowicie zdolny do pracy.

Pan Łukasz miał 11 lat, gdy zachorował na raka kości. Musiał przejść kilkanaście operacji, konieczna była amputacja prawej nogi. Kilka lat temu niefortunnie upadł i uszkodził kolano lewej nogi. Nie jest w stanie chodzić, porusza się na wózku. Przez ponad 20 lat pobierał rentę socjalną. ZUS jednak uznał, że 41-letni mężczyzna jest zdolny do pracy i nie ma już prawa do świadczenia.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ma amputowaną nogę, porusza się na wózku. ZUS odebrał mu rentę socjalną

W 2021 roku ZUS uznał, że pan Łukasz jest zdolny do pracy i zdecydował o zabraniu mu prawa do renty socjalnej. Teraz jego dochód miesięczny wynosi zaledwie 793 zł. 41-latek nie rozumie decyzji ZUS. – Upraszczając, lekarze w pewnym momencie uznali, że jestem zdrowy, tylko nie mam nogi – powiedział w rozmowie z "Super Expressem". – Przecież jestem osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim! Nie mogę normalnie chodzić przez problemy z drugą nogą. Jak mam znaleźć pracę? – dodał. By odzyskać sprawność w lewej nodze, potrzebuje operacji. Nie jest jednak refundowana, a jej koszt wyceniono na ponad 20 tysięcy złotych.

Dziennikarze "Super Expressu" skontaktowali się z rzecznikiem ZUS. W odpowiedzi usłyszeli: Nie znamy sprawy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie orzeka o stanie zdrowia, tylko o niezdolności do pracy dla celów świadczeń z ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Niepełnosprawność nie oznacza automatycznie niezdolności do pracy

– wyjaśniał jakiś czas temu ZUS w podobnej sprawie.

Renta socjalna. Komu przysługuje i ile wynosi?

Renta socjalna ZUS przysługuje osobie pełnoletniej, która otrzymała orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu:

  • przed ukończeniem 18 roku życia,
  • w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego), na przykład w liceum albo na studiach, przed ukończeniem 25 lat,
  • w trakcie nauki w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich albo aspirantury naukowej.

Jeśli osoba, której przyznano rentę socjalną, będzie osiągać dodatkowe przygody przekraczające limit ponad 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, renta zostanie zawieszona. W przypadku dochodu wyższego od 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale mniejszego od 130 proc. Tegoż wynagrodzenia, ZUS zmniejsza rentę socjalną odpowiednio o kwotę przekroczenia.

Od 1 marca renta socjalna wynosić będzie 1588,44 zł.

Więcej o: