Skąd pochodzi twoje nazwisko i co oznacza? Sprawdzisz to za darmo w niezwykle banalny sposób

Zastanawiasz się, skąd pochodzi nazwisko? W tym celu wcale nie musimy przeprowadzać wywiadów z bliskimi, czy wybierać się do urzędów. Okazuje się, że wszystkie informacje znajdziemy w internecie w zaledwie kilka minut.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Współcześnie każdy z nas ma imię oraz nazwisko. Dzięki nim z łatwością możemy zidentyfikować daną osobę. Jednak kiedyś ludzie nie posiadali nazwisk. Funkcjonując w małych grupach, wystarczyły im jedynie imiona. Z czasem, gdy liczba ludności na danym obszarze zwiększała się, zaczęła również wzrastać potrzeba identyfikacji poszczególnych osób. Na terenach Polski zaczęto nadawać nazwiska u schyłku średniowiecza. Początkowo nosiła je szlachta, a z czasem również mieszczanie oraz chłopi. Aby sprawdzić dokładne pochodzenie swojego nazwiska potrzebne będą badania genealogiczne. Nie zagłębiając się za bardzo w historię, najłatwiej będzie to zrobić poprzez łatwo dostępne w internecie strony.

Zobacz wideo Zagadkowe nazwisko Sylwii Peretti. Wyjawiła nam jego historię

Skąd pochodzi nazwisko rodowe? Pomoże wyszukiwarka internetowa

Nowe technologie znacznie ułatwiają nam nie tylko życie, ale również poznawanie swojej historii oraz korzeni naszej rodzinyInstytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk stworzył specjalną wyszukiwarkę, dzięki której sprawdzisz, nie tylko skąd wzięło się twoje nazwisko, ale również co może oznaczać, które miejsce w rankingu najpopularniejszych nazwisk zajmuje oraz ile osób je nosi. Strona zawiera około 30 tysięcy haseł. Prace nad wyszukiwarką nazwisk Instytutu Języka Polskiego trwały od 2014 r. do 2021 r. i wciąż jest uzupełniana, a jej popularność stale rośnie. Jak z niej korzystać?

  1. Wejdź na stronę nazwiska.ijp.pan.pl.
  2. Wpisz w białym polu z trzema kropkami frazę, która cię interesuje.
  3. Następnie klikając znak "+" rozwiniesz zakładkę z interesującymi cię informacjami.

Wyszukiwarka pozwala sprawdzić popularność i zasięg krajowy oraz światowy. Dodatkowo możesz poznać pochodzenie i różne warianty twojego nazwiska. Ogólne dane o pochodzeniu nazwisk znaleźć można także na stronie internetowej genezanazwisk.pl. Oprócz tego w bazie stworzonej przez prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińską znajdziesz dzieła literackie, w których występuje twoje nazwisko.

Skąd wzięło się dane nazwisko? Pozostałe opcje szukania

Dla osób chcących dokładniej zbadać swoje korzenie lub stworzyć drzewo genealogicznego swojej rodziny warto w tym celu pójść o krok dalej. Na początek warto przeprowadzić wywiad ze swoimi bliskimi, którzy mogą okazać się nieocenioną pomocą w poszukiwaniach. Można również, skorzystać z pomocy genealoga lub historyka. Kolejną opcją jest przeszukanie archiwów w księgach parafialnych i urzędach stanu cywilnego.

Więcej o: