Ta rasa psów uważana jest za "białą broń". Musisz mieć zezwolenie, inaczej grozi ci więzienie

W powiecie miechowskim policjanci znaleźli trzy nielegalnie hodowane charty i jednego mieszańca. Psy należały do dwóch braci, którzy nie posiadali zezwolenia na posiadanie tej rasy. Jeśli chcemy zostać właścicielami charta, warto pamiętać, że zanim zakupimy psa, powinniśmy wystąpić o zezwolenie.

Posiadanie charta wymaga zezwolenia, gdyż psy te często używane są przez kłusowników do nielegalnych polowań. W gminie Kozłów w powiecie miechowskim w ubiegłym tygodniu policjanci znaleźli 3 tego typu psy.

Zobacz wideo 46-latka trzymała zaniedbane psy w zimnym, przpełnionym odchodami kojcu. Została zatrzymana

Seniorka Elektroniczna legitymacja emeryta. Jakie zniżki z nią przysługują?

Czy chart to pies myśliwski? Dlaczego na charta trzeba mieć pozwolenie?

Charty to psy użytkowane w polowaniach oraz psich wyścigach. Dzięki smukłej, aerodynamicznej budowie w pogoni za zwierzyną potrafią rozwinąć duże prędkości. Najszybszą rasą chartów jest greyhound, który potrafi biec z prędkością 70 km/h. Zgodnie z ustawą Prawo Łowieckie posiadanie charta lub mieszańca tej rasy wymaga odpowiedniego zezwolenia wydawanego przez starostę. W Polsce charty uznawane są za "broń białą", przez co polowania z tego typu psami są surowo zakazane. Kłusownicy jednak nadal wykorzystują charty do nielegalnych polowań, gdyż są to niezwykle szybkie i skuteczne psy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Magda Gessler Gessler odsłania nogi w sukience z dekoltem. "Jaka szczuplutka"

Nielegalnie przetrzymywane charty w powiecie miechowskim. Mężczyźni zostali zatrzymani

W minionym tygodniu w powiecie miechowskim policjanci z wydziału kryminalnego otrzymali zgłoszenie o nielegalnym przetrzymywaniu chartów w gminie Kozłów. Właścicielami psów byli dwaj bracia.

Przypomnijmy, że hodowanie albo utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia właściwego miejscowo starosty i od uzyskania takiego zezwolenia powinien zacząć każdy, kto chce posiadać tę rasę psa. W przeciwnym razie narażamy się na odpowiedzialność karną – posiadanie psów tej rasy bez zezwolenia zagrożone jest karą pozbawienia wolności do roku

- czytamy na stronie miechowskiej policji.

Więcej o: