Najsmutniejszy ślub w historii rodziny królewskiej. Ta monarchini nie kryła się z emocjami

Ten ślub zapisał się na kartach historii jako jeden z najsmutniejszych. Księżniczka Alicja, córka legendarnej królowej Wiktorii na swoim ślubie wręcz miotała się ze skrajnymi emocjami. A to wszystko przez decyzję matki.

Brytyjska rodzina królewska niezmiennie wciąż jest obiektem zainteresowania. I tak było od pokoleń, bo nie tylko zachowanie księcia Harry’ego czy jego rodziców można uznać za kontrowersyjne. Skandali nie brakowało i wiele lat wcześniej, wystarczy przypomnieć sobie historię nieszczęśliwej miłości księżniczki Małgorzaty czy abdykacji króla Edwarda. Równie mocno na kartach historii zapisała się królowa Wiktoria, słynna matka Europy, która sprawiła, że ślub jej córki był uznany za jeden z najsmutniejszych. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Taka miłość rzadko się zdarza. Wiktoria to kluczowa postać w historii rodziny królewskiej

Królowa Wiktoria to bardzo ważna postać w historii rodu królewskiego, ponieważ to ona zapoczątkowała duże zmiany w jego znaczeniu. Panowała aż przez 63 lata, co uznaje się za wyjątkowo długi okres, choć wyprzedziła ją prawnuczka Elżbieta, która na tronie zasiadała przez 70 lat. Królowa Wiktoria sprawiła, że rodzina królewska stała się bardziej symboliczna i ceremonialna i tak jak jest do dzisiaj. Dzięki niej Wielka Brytania powoli wykształcała system demokratyczny. Koronę przejęła w wieku 18 lat. Słynęła z asertywnej postawy, mówiono, że jest mądra i opanowana, dlatego też szybko zaskarbiła sobie przychylność Brytyjczyków. Prywatnie jednak była niezwykle namiętną kobietą, która obsesyjnie kochała swego męża Alberta. W swoim pamiętniku napisała, że na początku małżeństwa niewiele spali, a także zachwycała się urodą małżonka:

Szeroki w ramionach i o pięknej talii. Jest doskonałością w każdym calu – w urodzie, we wszystkim.

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Wspaniała królowa, ale niezbyt dobra matka. Śmierć męża nią wstrząsnęła

Wiktoria szczerze kochała Alberta, jednak równie szczerze nie przepadała za swoimi dziećmi, a samo macierzyństwo po prostu ją przerażało. Co ciekawe, dzieci urodziła aż 9, ale kontakt z nimi ograniczała do minimum. Wszelkie matczyne obowiązki przekazała całemu zastępowi niań. Zadbała jednak o strategiczne ożenki swoich dzieci z ważnymi monarchami, dlatego nazywano ją matką Europy. Miłość do Alberta była intensywna przez całe ich małżeństwo, dlatego jego śmierć dla Wiktorii była absolutnie druzgocąca. Na tyle, że żałoba unieszczęśliwiła również jej córkę Alicję. 

OFERTY AVANTI24.PL: Perełki z wyprzedaży Reserved. Topowe modele przecenione nawet o 70%

Najsmutniejszy ślub. Wiktoria była zazdrosna o szczęście córki

TikTokerka i wielka entuzjastka królewskiej historii @giustina_marie na swoim profilu przytoczyła historię księżniczki Alicji, córki Alberta i Wiktorii. Alicja pielęgnowała swojego ojca na łożu śmierci, zbiegło się to w czasie z jej narzeczeństwem z księciem Ludwikiem z Hesji i ślubnymi planami. Oczywistym było w takim razie przeniesienie uroczystości, jednak nie dla królowej Wiktorii. Pomimo śmierci męża uznała, że ślub, tak czy siak, powinien się odbyć, nie zwolniła jednak córki z noszenia żałoby. W dniu ślubu, 1 lipca 1862 roku Alicja założyła piękną białą suknię, jak przystało na pannę młodą, ale surowa matka zażądała, ażeby zdjęła ją zaraz po ceremonii i przyodziała czarną o żałobnym charakterze. 

Wiktoria płakała na ślubie, bynajmniej nie ze wzruszenia, a z tęsknoty za mężem, Smutku wymagała też o innych gości. W listach pisała, że był to bardziej pogrzeb niż ślub i nie kryła się z zazdrością wobec córki. Sama Alicja próbowała poskromić okazywanie szczęścia smutną miną, choć nie do końca to się udało. Mimo wszystko Alicja wspierała swoją matkę w żałobie i w odróżnieniu od niej bardzo kochała swoje dzieci. Zmarła na dyfteryt, opiekując się nimi.

Na profilu TikTokerki można poznać sporo innych fascynujących historii. 

Więcej o: