Jak odetkać zlew? Wymieszaj dwa produkty i wsyp do środka, a zaoszczędzisz na hydrauliku

Jak odetkać zlew? Praktycznie każdy prędzej czy później znajdzie się w sytuacji, gdy woda będzie spływać coraz wolniej - zwłaszcza gdy zapomnimy o regularnym czyszczeniu odpływu. Na szczęście problem można rozwiązać bez interwencji hydraulika. I to mieszankami z produktów, które w większości masz w kuchni.

Zdarza się, że w zlewie zatrzymuje się woda. Wszystko przez zatkane rury, w których często osiadają resztki jedzenia, kosmetyków czy włosów. Kłopot może wystąpić zarówno w kuchni, jak i w łazience. Proces zapychania rur trwa jakiś czas, dlatego istotne jest regularne czyszczenie i udrożnianie. Gdy zauważysz, że woda spływa coraz wolniej i od czasu do czasu słyszysz charakterystyczne bulgotanie to znak, by podjąć odpowiednie działania. Zanim zadzwonisz po fachowca, wypróbuj domowe sposoby. Okazuje się, że kilka sprawdzonych trików pozwoli skutecznie uporać się z nieprzyjemnym problemem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czyścimy zlew i rury domowym (i skutecznym) sposobem

Jak odetkać zlew, w którym stoi woda? Wykorzystaj sól i sodę oczyszczoną

Szybkim i popularnym sposobem na odetkanie zlewu w kuchni jest wsypanie do odpływu soli kuchennej zmieszanej z sodą oczyszczoną. Ważne, by proporcje były równe — najlepiej po pół szklanki każdego składnika. Co ciekawe, tę metodę stosowały już nasze babcie i prababcie. Kiedy produkty są już w środku, należy zalać je szklanką octu i odczekać około 1 godzinę. Jeśli słyszysz charakterystyczne syczenie, to znaczy, że składniki wzajemnie na siebie oddziałują. Później należy zalać zlew gorącą wodą, co pozwoli pozbyć się resztek soli i sody, a także oczyści rury. Metodę można stosować profilaktycznie, na przykład raz w tygodniu.

Drugim pomysłem jest wykorzystanie kwasku cytrynowego. Wystarczy rozpuścić 2 opakowania produktu w 250 ml wody, odczekać 15 minut i zalać odpływ gotową miksturą.

Patricia Kazadi Kazadi odsłania brzuch w topie. Fani nie mają wątpliwości. "Jak anioł"

Czym skutecznie udrożnić rury? Zobacz, jak sprawdzi się boraks

Do udrożnienia rur można też wykorzystać mieszankę z boraksem. Wystarczy zmieszać go z solą w równych proporcjach (najlepiej po 1/4 szklanki), wsypać produkty do odpływu i zalać je połową szklanki octu. Gdy minie 10 minut należy wlać do zlewu około 1 litr wrzącej wody, by oczyścić rury.

Jeśli masz zatkaną wanną lub prysznic i wiesz, że problemem są włosy, sprawdzi się patent z wykorzystaniem plastikowej słomki do napojów. Wystarczy zrobić nożyczkami nacięcia po bokach, by utworzyć ząbki, wygiąć je na zewnątrz i włożyć przedmiot do odpływu. Delikatne kręcenie na boki, a także w górę i w dół sprawi, że osiądą na nim włosy. Należy zwrócić uwagę, by nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby złamać słomkę. Po wszystkim należy wyciągnąć ją z odpływu i pozbyć się włosów.

Wsyp to do toalety Wsyp do toalety i odczekaj 15 minut. Muszla klozetowa zalśni czystością

Więcej o: