Muszki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć? Podlej tym rośliny, a owady wyniosą się na dobre

Zauważyłaś muszki w kwiatach doniczkowych i nie wiesz, jak się ich pozbyć? Ich obecność oznacza, że rośliny zaatakowały ziemiórki. Latające owady to dorosłe osobniki, lecz największe szkody wyrządzają larwy. Jak się ich pozbyć? Sprawdź skuteczne sposoby na walkę z muszkami w kwiatach doniczkowych.

Muszki w kwiatach doniczkowych to inaczej ziemiórki. Wyglądają podobnie jak muszki owocówki. Najczęściej przynosimy je do domu z nowymi roślinami lub ziemią, jednak zdarza się, że pojawiają się one w naszym domu innymi drogami, np. wlatują przez uchylone okno. Najwięcej szkód roślinom wyrządzają larwy ziemiórek. Podgryzają one korzenie i pędy, przez co doprowadzają do obumierania roślin. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się ziemiórek. Oto sprawdzone metody na to, jak się pozbyć muszek z kwiatów doniczkowych.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Muszki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć? Przygotuj domową pułapkę

Żółte lepy na ziemiórki są dobrym pomysłem na pozbycie się dorosłych osobników. Pułapki pokryte są lepką substancją, do której przyklejają się muszki. Lep należy umieścić w doniczce tak, aby nie dotykał liści. Podobne działanie ma domowa pułapka na muszki w kwiatach doniczkowych wykonana z octu i płynu do naczyń. Wymieszaj w miseczce łyżkę octu i kilka kropel płynu, a następnie dodaj żółty barwnik. Kolor i zapach przyciągną muszki, które utopią się w pułapce. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się z kwiatów doniczkowych? Przyda ci się czosnek

Muszki pojawiły się w twoich kwiatach doniczkowych i nie wiesz, jak się ich pozbyć? Pamiętaj, aby oddzielić zaatakowane przez ziemiórki rośliny od zdrowych kwiatów. Pierwszym krokiem do pozbycia się larw jest wymiana podłoża na nowe. Jednak zanim ponownie wsadzimy rośliny, należy przeprowadzić kąpiel dezynfekującą. Aby ją przygotować, wymieszaj litr wody z łyżką płynnego masła potasowego lub kawałka szarego mydła i łyżką denaturatu. Umieść korzenie na 24 godziny. Po tym czasie oczyść je pod bieżącą wodą, a następnie przygotuj domowy preparat do walki z ziemiórkami. Główkę czosnku rozgnieć i zalej szklanką gorącej wody. Gdy wystygnie, rozcieńcz w litrze wody. Taką mieszanką podlej rośliny. To świetny sposób, aby pozbyć się muszek w kwiatach doniczkowych.

Więcej o: