13. emerytura 2023. Będą opóźnienia w wypłatach? Tak "obiecał" premier

Okazuje się, że w tym roku 13. emerytura może zostać wypłacona z opóźnieniem. Wskazuje na to najnowsza wypowiedź Mateusza Morawieckiego. Kiedy seniorzy mogą spodziewać się dodatkowej gotówki i ile dodatek wyniesie w 2023 roku?

Kancelaria Premiera udostępniła na Twitterze nagranie, na którym Mateusz Morawiecki wypowiada się o nadchodzącej wypłacie 13. emerytury. Jak wskazuje, przekazanie pieniędzy seniorom może nastąpić później, niż przewiduje ustawa.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy wypłata 13. emerytury w 2023 roku? Termin może się opóźnić

Według ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów "trzynastka" powinna zostać wypłacona seniorom wraz z kwietniowym świadczeniem. Niektórzy z nich mieli dostać ją już 31 marca. Obowiązywałoby to emerytów, którzy wypłatę mają ustaloną na 1 kwietnia, ponieważ w tym roku termin ten przypada w sobotę. Wspominała o tym prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z "Faktem". Nie dotyczy to jedynie osób, które korzystają ze świadczeń przedemerytalnych lub z zasiłku przedemerytalnego, ponieważ one pobierają trzynastą emeryturę w maju. 

Okazuje się jednak, że wypłaty mogą się przesunąć w czasie, o czym w poniedziałek 27 lutego poinformował Mateusz Morawiecki. - Chcę obiecać stąd, tutaj, z Dolnego Śląska, że z całą pewnością będzie również w tym roku trzynasta emerytura wypłacana w maju, czerwcu. I czternasta emerytura w dalszej części roku, bo jest to nasze zobowiązanie wobec seniorów - powiedział premier podczas wizyty w klubie seniora w Gryfowie Śląskim. Nie wiadomo czy premier się przejęzyczył, czy planowane są opóźnienia w wypłatach. Jeśli rząd postanowi przesunąć termin wypłaty "trzynastki", będzie trzeba dokonać nowelizacji ustawy.

Ile wynosi trzynasta emerytura? Będzie wyższa niż rok temu

Trzynasta emerytura wynosi tyle, ile minimalne świadczenie obowiązujące w danym roku. Za sprawą waloryzacji w 2023 roku "trzynastka" będzie wypłacana w wysokości 1588,44 zł brutto. Jest to wyższa kwota niż dotychczas, ponieważ w 2022 roku seniorzy otrzymywali 1338,44 zł brutto, co dawało 1217,98 zł netto.

Więcej o: