Jak ozdobić pisanki wielkanocne? Sposoby na udekorowanie wielkanocnych jajek

Zdobienie jaj to tradycja kultywowana w naszym kraju od pokoleń. Sprawia ona wiele radości szczególnie dzieciom, które uwielbiają kolorowe i barwne pisanki. Istnieją różne techniki zdobienia jaj, dlatego nie musimy ograniczać się wyłącznie do ich zwykłego barwienia. Jak ozdobić pisanki do święconki? Oto garść pomysłów.

Oryginalnie, ozdobione pisanki możemy umieścić w koszyku wielkanocnym lub wykorzystać jako element dekoracji świątecznych w naszych domach. Co najważniejsze, do stworzenia barwnych i finezyjnych pisanek wcale nie potrzebujemy szczególnych uzdolnień artystycznych. Wystarczą dobre chęci, trochę wyobraźni i dobra inspiracja.

Zobacz wideo Skąd w tradycji wielkanocnej wziął się zając?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak ozdobić pisanki wielkanocne?

Barwienie jajek sztucznymi barwnikami do jajek – to najprostsza i najszybsza technika, która może stanowić bazę do dalszej dekoracji. Ugotowane, gorące jajka wystarczy umieścić we wrzątku zmieszanym z barwnikiem i łyżką octu. Po kilku minutach zabarwione jajko wystarczy wyjąć, osuszyć i natrzeć masłem, by nadać mu połysk.

Barwienie jajek naturalnymi barwnikami – to alternatywa dla sztucznych barwników. Najpopularniejszą techniką jest ugotowanie jajek w wodzie z łupinami cebuli. Koloru nadają również inne składniki spożywcze, takie jak kurkuma, szpinak, sok z buraka lub mocna kawa.

Ozdabianie jajek koszulkami termokurczliwymi – nieco mniej popularna, lecz szybka i skuteczna technika, dzięki której w moment nadamy pisankom finezyjnych wzorów. Na ugotowane, przestudzone jajko wystarczy założyć wycięty kawałek folii termokurczliwej, a następnie zanurzyć je we wrzątku na około 3 sekundy.

Ręcznie malowane pisanki – własnoręczne malowanie pisanek wcale nie musi być zarezerwowane dla osób o szczególnych uzdolnieniach artystycznych. Ozdabianie jajek powinno przede wszystkim sprawiać nam radość, dlatego nie warto być dla siebie zbyt surowym. W sieci znajdziemy wiele tutoriali, których autorzy krok po kroku pokazują, jak malować wielkanocne pisanki.

Ozdabianie styropianowych jaj lub wydmuszek – technika ta świetnie sprawdzi się, gdy ozdobione jajka planujemy wykorzystać wyłącznie w celach dekoracyjnych. Ugotowane jaja trzymane w temperaturze pokojowej szybko się zepsują i po krótkim czasie będą do wyrzucenia. Alternatywę stanowią więc wydmuszki, jednak podczas wydmuchiwania jaja z wnętrza skorupki łatwo o jej uszkodzenie, a tym samym zmarnowanie całego jaja. Bezpiecznym i pewnym rozwiązaniem są styropianowe jaja, do których możemy przykleić tasiemkę, włóczkę, cekiny, kolorowe koraliki lub piórka.

Zobacz też: Dekoracje wielkanocne, czyli jak ozdobić dom na święta? Krótki poradnik

Więcej o: