Niezawodny sposób na ćmę bukszpanową. Rozpuść w wodzie, spryskaj i patrz, jak larwy spadają z liści

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Larwy nocnego motyla są jednymi z najgroźniejszych szkodników w naszych ogrodach, gdyż potrzebują niewiele czasu, by zniszczyć bukszpan i na dobre odmienić wygląd rośliny. Na szczęście istnieją proste triki, które rozwiążą problem.

Larwy ćmy bukszpanowej są żarłoczne i szybko się rozmnażają. To sprawia, że w krótkim czasie mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia bukszpanu. Jeśli zauważyłaś pierwsze oznaki szkodników, to czas, by podjąć szybkie działania. Na szczęście niezawodne, domowe sposoby szybko rozwiążą problem. Okazuje się, że niektóre z nich stosowały już nasze babcie, by pozbyć się innych insektów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Sposób na ćmę bukszpanową? Zetrzyj na tarce, rozpuść w wodzie i spryskaj

Ćma bukszpanowa przybyła do Polski prawdopodobnie z Azji, a pierwszy raz zaobserwowano ją w 2012 r. Od tamtej pory pojawia się coraz częściej. Jaja motyli są trudne do zauważenia, ponieważ zazwyczaj są składane pod spodem liści. Choć dorosłe osobniki nie szkodą, larwy mogą szybko doprowadzić do zniszczenia liści bukszpanu. Okazuje się, że zwalczy je prosty w przygotowaniu domowy oprysk, który nasze babcie wykorzystywały do pozbycia się innych szkodników. Jedyne czego ci trzeba to woda i szare mydło. Specyfik, oprócz ćmy bukszpanowej, sprawdzi się też na mszyce, przędziorki i wełnowce.

  1. Zetrzyj na tarce 3/4 kostki szarego mydła i rozpuść je w 5 l ciepłej, miękkiej wody (dobrym pomysłem jest wykorzystanie deszczówki).
  2. Wymieszaj roztwór i poczekaj, aż ostygnie. Ciepła ciecz mogłaby zaszkodzić roślinom.
  3. Przecedź miksturę przez drobne sitko, by usunąć kawałki nierozpuszczonego mydła. W innym razie może dojść do poparzenia liści bukszpanu.
  4. Przelej płyn do butelki z atomizerem i obficie spryskaj roślinę.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Wykorzystaj niezawodny ocet z kuchni

Okazuje się, że pomocą w walce z ćmą bukszpanową jest też ocet spirytusowy z kuchennej szafki.

  1. Zmieszaj pół litra wody, 3 łyżki oleju z rzepaku i 4 łyżki octu.
  2. Przelej substancję do butelki z atomizerem i spryskaj bukszpan.
  3. Odczekaj 30 minut i opłucz obficie liście rośliny wodą, a larwy ćmy spadną na glebę.

Ważne, by nie pominąć ostatniego punktu, gdyż długi kontakt rośliny z opryskiem może jej zaszkodzić.

Więcej o: