"Niektórzy udają, jakby tego nie było". Porozmawiajmy o miesiączce

Podczas gdy w Hiszpanii wprowadzono urlop menstruacyjny, w Polsce unika się tematu miesiączki. 8 marca życzymy kobietom, żeby to się zmieniło, i rozmawiamy z mieszkańcami Warszawy o okresie.

"Okres w moim życiu" to kampania społeczna zorganizowana przez Gazeta.pl i inicjatywę TakDlaPodpasek.pl, realizowaną przez Okresową Koalicję i Kulczyk Foundation. Apelując o darmowe podpaski w szkołach, rozmawiamy z kobietami o akceptacji własnego ciała, dostępie do środków higienicznych i o tym, jak okres wpływa na ich życie zawodowe.


Więcej materiałów wideo obejrzysz na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy Polska potrzebuje takich rozwiązań, jak urlop menstruacyjny i czy miesiączka ciągle jest tematem tabu? [SONDA]

Jak wskazuje Kulczyk Foundation "szacuje się, że w ciągu całego życia kobieta ma okres od 350 do 480 razy. Czas krwawienia waha się od trzech do siedmiu dni, a kobieta krwawi w sumie od 7 do 9 lat, co stanowi 10-13 proc. czasu jej życia". Skoro miesiączka zajmuje tak dużą część życia kobiet, dlaczego mówi się o niej tak mało? Zapytaliśmy o to mieszkańców Warszawy.

Niektórzy udają, jakby tego nie było. Nawet nie wiem, jak się wyrazić... jakby to była choroba. To nie powinien być temat tabu

- podkreśliła jedna z rozmówczyń. 

Co mieszkańcy stolicy myślą o urlopie menstruacyjnym? Wszyscy zgodzili się z tym, że kobiety powinny mieć do niego prawo.

Powinno się go wprowadzić, bo jednak to jest problem dla kobiet. Mają te bóle i inne... To w pracy bardzo przeszkadza. Na pewno by im się przydało kilka dni wolnego

- argumentował mieszkaniec Warszawy.

Pytaliśmy także o to, czy mężczyźni odczuwają skrępowanie, gdy kupują podpaski dla kobiet, i czy we wszystkich szkołach powinny zostać wprowadzone skrzyneczki z artykułami higienicznymi dla dziewcząt.

Wejdź na >>> www.okreswmoimzyciu.pl

Więcej o: