Najbardziej poszukiwane kobiety w USA. Trafiły na listę najgroźniejszych przestępców FBI

Lista "Most Wanted" FBI to publiczny program realizowany przez Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych (FBI) polegający na współpracy z mediami w kwestiach informowania społeczeństwa o poszukiwaniach najgroźniejszych przestępców. Na liście znajduje się niewiele kobiet. Za jaką zbrodnię były poszukiwane? Czy udało się je schwytać?

Te przestępczynie były najbardziej poszukiwanymi kobietami w Stanach Zjednoczonych. Jakie zbrodnie popełniły? Aby trafić na listę "Most Wanted" FBI osoba oskarżona musi popełnić szereg poważnych przestępstw, a przebywanie takiej osoby na wolności może być niebezpieczne dla społeczeństwa.

Zobacz wideo Policja zatrzymała Ukraińca podejrzanego o mordestwo

Shanika Minor. Trafiła na listę w lipcu 2016 roku

Urodzona 29 listopada 1992 roku Shanika Minor znalazła się na liście "Most Wanted", gdy zastrzeliła ciężarną sąsiadkę. Shanika mieszkała wraz z córką w bliźniaku. Pewnego dnia u sąsiadów grała głośna muzyka, która zdenerwowała kobietę. Poszła do sąsiadki i groziła jej półautomatyczną bronią.

Wydawałoby się, że na groźbach się skończy, ale Shanika wróciła do kobiety po tygodniu i strzeliła jej w klatkę piersiową. Ofiara była w ciąży, a termin porodu miała wyznaczony za tydzień. Shanika uciekała przed policją przez 5 miesięcy. Po wpisaniu na listę "Most Wanted" policja odnalazła ją w motelu w Karolinie Północnej. Została skazana na 30 lat więzienia.

Brenda Delgado. Na liście znalazła się w kwietniu 2016 roku 

Brenda Delgado przyjechała do Texasu w Stanach Zjednoczonych z Meksyku. Związała się z Rickym. Związek należał do burzliwych. Kilkukrotnie się rozstawali i w końcu się rozstali. Gdy były partner poznał nową dziewczynę, Brenda postanowiła ją zabić. Nowa partnerka Rickiego została zastrzelona na parkingu przed swoim domem. Brenda została wpisana na listę FBI 6 kwietnia 2016 roku. Policjanci schwytali ją dwa dni później.

Brenda DelgadoBrenda Delgado screen www.fbi.gov/wanted/topten/topten-history/hires_images/brenda-delgado/view

Shauntay Henderson. Dodana do listy w marcu 2007 roku

Urodzona w 1982 roku Shauntay Henderson została wpisana na listę "Most Wanted" 31 marca 2007 roku. Policja schwytała ją tego samego dnia po wielomiesięcznych poszukiwaniach. Shauntay dobrze ukrywała się przed policją, która wyznaczyła nagrodę 100 tys. dolarów za informację, gdzie przebywa poszukiwana.

Kobieta 2 września 2006 roku zastrzeliła DeAndre Parkera na stacji benzynowej w Kansas City i została oskarżona o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o nazwie "12 Street".

Shauntay Henderson została wpisana na listę 'Most Wanted'Shauntay Henderson została wpisana na listę 'Most Wanted' https://www.fbi.gov/wanted/topten/topten-history/hires_images/FBI-486-ShauntayLHenderson.jpg/view

Katherine Ann Power. Dodana do listy w październiku 1970 roku

Katherine znana jest również pod pseudonimami "Mae Kelly" i "Alice Louise Metzinger". Poszukiwana za napad na zbrojownię Gwardii Narodowej oraz napad na bank w 1970 roku. Razem ze wspólnikami ukradła 26 tys. dolarów i 400 sztuk amunicji, a podczas akcji zastrzeliła policjanta. Gdy trafiła na listę FBI, zmieniła nazwisko na Alice Louise Metzinger i prowadziła normalne życie w Oregonie, gdzie pracowała jako nauczycielka gotowania. W ręce policji oddała się z własnej woli w 1993 roku. Otrzymała wyrok 14 lat więzienia, lecz wyszła na wolność po sześciu.

KatherineAnnPowerKatherineAnnPower https://www.fbi.gov/wanted/topten/topten-history/hires_images/FBI-315-KatherineAnnPower.jpg/view

Susan Edith Saxe. Na liście pojawiła się w październiku 1970 roku

Wspólniczka Katherine Ann Power. Poszukiwana za napad w banku i obrabowanie zbrojowni Gwardii Narodowej. Ukrywała się przez pięć lat. Została złapana w Filadelfii i trafiła do więzienia na 7 lat.

Susan Edith SaxeSusan Edith Saxe https://www.fbi.gov/wanted/topten/topten-history/hires_images/FBI-316-SusanEdithSaxe.jpg/view

Bernadine Rae Dohrn. Na liście od października 1970 roku

Była przywódczyni skrajnie lewicowej organiacji "Weather Underground". Na listę "Most Wanted" trafiła w październiku 1970 roku. Z racji tego, że członkowie organizacji, którą zarządzała, zostali oskarżeni o wysadzenie kamienicy, Bernadine trafiła na listę najbardziej poszukiwanych kobiet w USA. Zarzuty oddalono trzy lata później.

Bernadine Rae Dohrn na liście Most WantedBernadine Rae Dohrn na liście Most Wanted https://www.fbi.gov/wanted/topten/topten-history/hires_images/FBI-314-BernardineRaeDohrn.jpg/view

Marie Dean Arrington. Dodana do listy FBI w maju 1969

Pierwszy zarzut dotyczył morderstwa męża w 1964 roku. Arrington przyznała się, że zastrzeliła 34-letniego Jacka w obronie własnej. Świadek potwierdził, że widział, jak Jack dusi żonę na przednim siedzeniu samochodu. Sąd z braku dowodów uznał jej wersję za prawdziwą, a Marie nie poniosła kary. Dopiero w 1968 roku została skazana na śmierć za zabójstwo Vivian Ritter, sekretarki swojego adwokata, który miał reprezentować jej dzieci. W 1969 roku czekając na egzekucję, uciekła w piżamie, przecinając kraty w oknie. Została złapana rok później, a wyrok zmieniono z kary śmierci na dożywocie.

Marie Dean Arrington na liście FBIMarie Dean Arrington na liście FBI https://www.fbi.gov/wanted/topten/topten-history/hires_images/FBI-301-MarieDeanArrington.jpg/view

Angela Yvonne Davis. Na listę została wpisana w sierpniu 1970 roku 

Angela Yvonne Davis jest dziś działaczką i aktywistką działającą na rzecz emancypacji Afroamerykanów w USA. Związana z ruchem Czarnych Panter, znana z walki o prawa obywatelskie. Wykładowczyni uniwersytecka na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1970 roku została oskarżona o morderstwo, gdyż z jej broni zastrzelono strażnika więziennego. W 1972 roku została uniewinniona i oczyszczona z zarzutów.

Angela Yvonne Davis na liście FBIAngela Yvonne Davis na liście FBI https://www.fbi.gov/wanted/topten/topten-history/hires_images/FBI-309-AngelaYvonneDavis.jpg/view

Ruth Eisemann-Schier. Na liście pojawiła się w grudniu 1968 roku 

Ruth Eisemann-Schier była pierwszą kobietą na liście "Most Wanted" dodaną w grudniu 1968 roku. Razem ze wspólnikiem porwali córkę milionera i zażądali okupu. 26-latka była przetrzymywana w pudełku pod ziemią.

Ruth Eisemann-Schier na liście FBIRuth Eisemann-Schier na liście FBI https://www.fbi.gov/wanted/topten/topten-history/hires_images/FBI-293-RuthEismannSchier.jpg/view

Porywacze dostarczali jej jedzenie i wodę, a gdy otrzymali pół miliona dolarów okupu, wypuścili dziewczynę. Wspólnik Ruth został złapany, ona zaś uciekła. Została złapana w marcu 1969 roku i skazana na siedem lat wiezienia. Wyszła na wolność po trzech.

Więcej o: