Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2023? Zapisz tę datę i przygotuj się już kilka dni wcześniej

Wraz ze zbliżającą się wielkimi krokami wiosną, nadchodzi również czas, na przestawienie zegarków. Zastanawiasz się, kiedy zmiana czasu 2023, aby móc cieszyć się dłuższym dniem? Podpowiadamy, kiedy dokładnie to nastąpi i jak radzić sobie z niechcianymi skutkami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Temat zmiany czasu z zimowego na letni lub odwrotnie za każdym razem budzi wiele dyskusji. Wiele osób, zastanawia się, czy taka czynność jest w ogóle potrzebna i dlaczego tak się robi. W ciągu ostatnich lat pojawiły się nawet dyskusje, aby zrezygnować ze zmiany czasu na dobre. Z wprowadzeniem zmiany czasu na letni wiąże się również pewna historia. Po raz pierwszy czas letni wprowadzono podczas I wojny światowej. Na tę zmianę zdecydowano się, w Niemczech. Nastąpiło to 30 kwietnia 1916 roku o godzinie 23.00. W następnych latach krok ten podjęły również Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Obecnie zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach na całym świecie. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Katarzyna Cichopek Katarzyna Cichopek w kwiecistej mini za 77 zł wygląda "obłędnie"

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? Kalendarzowa wiosna 2023 poprzedzi tę czynność

Wiele osób ucieszy się więc faktem, że do wyczekiwanej pory roku został niecały miesiąc. Wkrótce dnia będzie przybywać, a noce będą stawać się coraz krótsze. W środę 1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Początek wiosny astronomicznej na półkuli północnej, w tym w Polsce, wyznacza moment równonocy wiosennej. Słońce, przechodzi wtedy przez punkt Barana. W 2023 roku będzie to 21 marca. Wtedy również, rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Ta data jest stała, więc co roku jest to 21 marca. Data została ustalona przez meteorologów, aby ułatwić porównywanie obserwacji prowadzonych w różnych miejscach.

Prymulki Jedna rzecz sprawi, że prymulki będą długo kwitnąć. Sprawdź, zanim kupisz

Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023? Lepiej o tym pamiętać, aby nie być zaskoczonym

W Polsce czas zimowy na letni po raz pierwszy zmieniony został w 1919 roku. Zgodnie z tradycją przesuniemy zegary o godzinę do przodu – z 2:00 na 3:00 w ostatni weekend marca. Zmiana czasu z zimowego na letni przypada więc w 2023 roku i odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę z 25 na 26 marca. Do czasu zimowego na terenie całej Unii Europejskiej wraca się zaś w ostatnią niedzielę października.

Fryzury średniej długości na wiosnę 2023 Hitowe damskie fryzury. Półdługie włosy odmłodzą nawet o 10 lat

Skutki zmiany czasu. Jak sobie z nimi radzić?

Przesunięcie zegara o godzinę do przodu na wiosnę i do tyłu o godzinę jesienią nie tylko wpływa na twój harmonogram — może również rozregulować wewnętrzny zegar twojego ciała. Ta godzina snu, którą stracisz lub zyskasz, może sprawić, że poczujesz się rozdrażniony. Dostosowanie się do zmiany czasu, jest inne dla każdego. Niektórzy ludzie dostosowują się w ciągu kilku dni; innym zajmuje to więcej czasu. 

  • Zacznij przygotowania kilka dni wcześniej. Na około tydzień przed zacznij kłaść się do łóżka 15 do 30 minut wcześniej niż zwykle. Ciało potrzebuje trochę więcej czasu, aby nadrobić straconą godzinę.
  • Trzymaj się swojego harmonogramu. Zachowaj spójność z czasem jedzenia, spotkań towarzyskich, spania i ćwiczeń podczas przejścia na czas letni.
  • Nie ucinaj sobie długich drzemek. Zamknięcie oczu w środku dnia jest kuszące, zwłaszcza jeśli czujesz się ospały, ale unikanie drzemek jest kluczem do dostosowania się do zmiany czasu.
  • Unikaj kawy i alkoholu. Odstaw kawę i napoje zawierające kofeinę na cztery do sześciu godzin przed snem.
Więcej o: