Krystyna Feldman obchodziłaby 107. urodziny. Jak uwielbiana babka Kiepska wyglądała w młodości?

W styczniu minęło 16 lat od śmierci Krystyny Feldman. Na jej dorobek artystyczny składają się głównie role epizodyczne. Propozycję zagrania głównej roli otrzymała dopiero w wieku 88 lat. Dla wielu widzów na zawsze pozostanie jednak Rozalią Kiepską. Jak aktorka wyglądała w młodości?

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie. Była córką aktorki teatralnej i najsłynniejszego we Lwowie odtwórcy Szekspira. Nic dziwnego, że jej pasją od najmłodszych lat był teatr. Jednak w wieku 4 lat straciła ojca, a jej ojczym zdecydował się posłać ją do szkoły handlowej. Feldman z niej uciekła, aby rozpocząć naukę w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Jej talent szybko został dostrzeżony, ale gdy wybuchła II wojna światowa została wcielona do Armii Krajowej jako łączniczka. 

 
Zobacz wideo "Świat według Kiepskich" się skończył, więc wspominamy. Wiecie, że Ferdek wcale nie miał być Ferdkiem?

Po zakończeniu wojny wróciła do teatru. Pojawiły się też pierwsze role filmowe

Wkrótce Feldman poznała o 30 lat starszego reżysera Stanisława Brylińskiego. Byli w związku przez 6 lat, dopóki u niego nie zdiagnozowano zapalenia opon mózgowych. Niestety reżyser zmarł 10 października 1953 roku, a aktorka nigdy nie związała się już z innym mężczyzną.

Przejechali ponad 4 tys. kilometrów, by adoptować psa. 'Wiedziałam, że musimy go poznać' Wybrali się w daleką podróż, by adoptować psa. "Musimy go poznać"

Pierwsza rola filmowa również pojawiła się w 1953 roku, ale był to jedynie epizod. Rolę, która na zawsze pozostanie w pamięci jej fanów, otrzymała w 1999 roku, gdy dołączyła do obsady "Świata według Kiepskich". Pierwszą główną rolę otrzymała zaś dopiero na 3 lata przed śmiercią w filmie "Mój Nikofor" Krzysztofa Krauzego.

 

Aktorka była ofiarą napadu. Do końca życia musiała jeździć na wózku inwalidzkim 

W 2004 roku Feldman była ofiarą napadu. Trzech nastolatków napadło ją i jej przyrodnią siostrę. Ukradli im torebkę, w której było 1200 zł, papierosy i różaniec. Niestety aktorka w wyniku tego zdarzenia trafiła do szpitala ze złamaniem kości udowej. Do końca życia musiała poruszać się na wózku inwalidzkim. 

zmiana czasu/zegar Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2023? Zapisz tę datę w kalendarzu

Niedługo później Feldman dowiedziała się, że ma raka płuc. Zrezygnowała z leczenia, ale aż do śmierci pozostawała aktywna zawodowo. Zmarła w wieku 91 lat, 24 stycznia 2007 roku. 

 
Więcej o: