Jak i kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? Uważaj na jeden błąd, bo możesz zmarnować rośliny

Przesadzanie kwiatów doniczkowych to nieodłączny element uprawy roślin. Warto jednak wiedzieć, kiedy i jak to robić, by im nie zaszkodzić i nie sprawić, że przestaną rosnąć lub kwitnąć. Sprawdź, jaki termin na przesadzanie jest najlepszy i jak rozpoznać, że to dobry moment.

Niektóre rośliny wymagają przesadzania co sezon, inne warto przesadzać, dopiero gdy doniczka stanie się widocznie za mała. Wszystko zależy od rodzaju rośliny, ale też sytuacji. Zdarza się, że przesadzanie jest konieczne, bo w podłożu pojawiły się szkodniki lub roślina została świeżo zakupiona. Jak i kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej sprawdzonych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? Odpowiedni termin już niedługo

Termin przesadzania zależy od sytuacji, ale też wieku i rodzaju rośliny. Kwiaty świeżo zakupione warto przesadzić niedługo po zakupie, dając im kilka dni (wystarczą 2-3) na zaaklimatyzowanie w nowym środowisku. W czasie pierwszego przesadzania wymień podłoże na właściwe dla danej rośliny, zwróć też uwagę na jej korzenie i dokładnie obejrzyj liście i łodygi w poszukiwaniu ewentualnych szkodników. Kolejne przesadzania zależą od wieku, wielkości i odmiany.

Młode rośliny, w okresie intensywnego rozrostu, przesadzaj raz na rok, wymieniając doniczkę na rozmiar większą. Rośliny starsze, rosnące wolniej, możesz przesadzać raz na 2-3 lata. Sygnałem do przesadzania mogą być np. korzenie "wychodzące" z doniczki, ale też blaknące i opadające liście. Rośliny duże, mające metr lub więcej wysokości, trudno przesadzić, ale warto co jakiś czas wymieniać wierzchnią warstwę podłoża na świeżą. Kiedy przesadzać rośliny? Najlepszy moment to czas ich wybudzania się po zimie, a więc między lutym a majem. Najlepiej zabierz się za przesadzanie w marcu lub kwietniu, gdy dni są już dłuższe i bardziej słoneczne. Wybierz dzień od pełni do nowiu.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe? Przygotuj odpowiednie podłoże

Na początek wybierz odpowiednią doniczkę. Zadbaj o to, by miała odpływ na dnie. Jej wielkość zależy od rozmiaru rośliny. Młode i rozwijające się szybko przesadź już za pierwszym razem do doniczki o rozmiar większej. Postępuj tak również w przypadku przesadzania sezonowego. Podłoże dobierz do potrzeb roślin. Możesz mieszankę przygotować samodzielnie lub kupić gotowe w sklepach ogrodniczych. Na dno wysyp warstwę drenażu z keramzytu lub kamieni. Przed przesadzaniem podlej rośliny, by rozluźnić glebę i zmiękczyć korzenie. Po wyciągnięciu rośliny z doniczki przyjrzyj się dokładnie bryle korzeniowej. Zgniłe, ślimaczące się, wysuszone lub połamane korzenie odetnij ostrymi nożycami, a miejsce cięcia zabezpiecz specjalnym preparatem lub odrobiną cynamonu. Na warstwę drenażu wysyp cienką warstwę podłoża, następnie umieść przesadzaną roślinę. Korzenie zasyp resztą podłoża, zostawiając 2 centymetry od brzegu doniczki. Lekko ugnieć. Nie podlewaj rośliny od razu po przesadzeniu, bo możesz doprowadzić do przelania!

Więcej o: