Emeryci po 60. roku życia mogą sporo zaoszczędzić. Zniżki sięgają nawet 50 procent

W jaki sposób seniorzy mogą zaoszczędzić? Jest na to kilka sposobów. Przypominamy wybrane zniżki dla emerytów po 60. roku życia, z których mogą skorzystać w 2023 roku.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego seniorzy często o tym nie wiedząc, mają możliwość skorzystania z licznych zniżek. Przypominamy kilka obowiązujących w 2023 roku, dzięki którym będą mogli sporo zaoszczędzić.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Zniżki dla emerytów na komunikację miejską. Mogą podróżować taniej

Zasady przyznawania zniżek na przejazdy komunikacją miejską mogą się różnić w zależności od miasta i przewoźnika. Warto zatem sprawdzać na stronach lokalnych, aby dowiedzieć się, ile dokładnie można zaoszczędzić. W niektórych przypadkach mogą to być bowiem spore kwoty: 

  • 10-50 procent zniżki — po 60. roku życia taniej zapłacą seniorzy za bilety na przewóz POLREGIO, PKP SKM w Trójmieście, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej czy Kolei Dolnośląskich;
  • 37 procent zniżki — na przejazdy 2 klasą pociągów osobowych PKP, TLK i ekspresowych dwa razy w roku. Podczas przejazdu trzeba mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie uprawniające do ulgi, wydawane np. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów;
  • do 50 procent zniżki — na bilety komunikacji miejskiej. Często po 70. roku życia przejazdy są nawet bezpłatne. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)13. emerytura. Ile pieniędzy dokładnie trafi na konta seniorów?

Ogólnopolska Karta Seniora. Jakie są korzyści?

Po ukończeniu 60 lat można ubiegać się o Ogólnopolską Kartę Seniora. Uprawnia ona do zniżek aż w 3000 punktach na terenie Polski np. sanatoriach, uzdrowiskach czy instytucjach kultury. Można ją uzyskać w urzędzie miasta lub gminy, a także wybranych stowarzyszeniach senioralnych.

Te osoby wkrótce dostaną wyższe świadczenia co miesiąc. Nowe zmiany zwalniają je z dodatkowych opłatDodatek do emerytury po 65. roku życia. Ile wynosi i kto go otrzyma?

Zniżki na abonament RTV w 2022 r. Kto zapłaci mniej?

Dwie grupy seniorów zostały całkowicie zwolnione z ponoszenia opłat za abonament RTV. Mowa tutaj o:

  • osobach po 60. roku życia z prawem do emerytury,  której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzednim, 
  • seniorach po 75. roku życia. 
Więcej o: