Kiedy sadzić tuje, by bujnie i szybko rosły? Zbliża się najlepszy moment. Zapisz datę w kalendarzu

Tuje, czyli żywotniki, to jedne z najpopularniejszych roślin w ogrodach czy na tarasach i jednocześnie jedne z najbardziej charakterystycznych. Zastanawiasz się nad ich uprawą? Sprawdź, jak i kiedy sadzić tuje.

Tuja uprawiana jest najczęściej jako roślina ozdobna. Żywotniki sadzone są w żywopłotach, jako ozdoby w ogrodach, ale też osłony przed wzrokiem ciekawskich. Najpopularniejsza jest tuja szmaragd, sporą popularnością cieszy się też tuja brabant. Nie są trudne w uprawie, warto jednak zadbać o odpowiedni termin sadzenia i wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej sprawdzonych porad ogrodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić tuje? Najdogodniejszy termin już niedługo

By żywotniki szybko i bujnie rosły, konieczne jest posadzenie ich w odpowiedni sposób i we właściwie przygotowanym podłożu. Pamiętaj, że tuje najlepiej rozwijają się w kwaśnym podłożu, w razie potrzeby jeszcze przed zaplanowanym sadzeniem zadbaj o odpowiedni odczyn gleby. Wybierz odpowiednie miejsce w zależności od odmiany. Tuja Brabant kiepsko będzie sobie radzić przy chodniku czy ścieżce. Lepiej nie sadzić jej przy płocie od ruchliwej ulicy. Tuja Szmaragd z kolei nie wymaga tak częstego przycinania, a w okresie zimowym nie traci swojej barwy.

Kiedy sadzić tuje? Najlepiej rób to w dwóch terminach:

  • wiosną, od marca do maja,
  • jesienią, od września do końca października.

Wczesną wiosną lepiej jest sadzić tuje zakupione bezpośrednio w szkółce, z odsłoniętym systemem korzeniowym. Rośliny sprzedawane w donicach możesz sadzić przez cały okres ich wzrostu, a więc od wczesnej wiosny aż do końca października.

Kiedy można przycinać tuje? Jak często to robić?

Przycinanie tui wykonuj od wczesnej wiosny, a więc końca marca, do końca lipca. Zbyt wczesne przycięcie może narazić pędy na przemarznięcie, zbyt późne z kolei pobudzi roślinę do wzrostu, a przez to młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem mrozów. Nie przycinaj tui w deszczowy dzień. Do przycinania wybierz ręczne nożyce lub zasilane akumulatorowo, w zależności od wielkości krzewów i ich ilości.

Jeśli wybierasz tuje ze szkółki, pamiętaj o przycięciu wierzchołka tuż po posadzeniu roślin. Żywotniki uprawiane w żywopłocie przycinaj 2-3 razy w sezonie, by zagęścić krzewy i nadać im odpowiedni kształt. Tuje rosnące pojedynczo możesz przycinać, gdy staną się zbyt rozrośnięte.

Więcej o: