Zostawiasz na noc klucz w zamku? Ten błąd może cię sporo kosztować. Powód zaskakuje

By uchronić się przed włamaniem, często sięgamy po różne rozwiązania. Wiele osób wierzy, że jednym ze skutecznych sposobów na uniknięcie wizyty złodzieja jest pozostawianie kluczy w zamku w drzwiach. Okazuje się, że to ogromny błąd. Sprawdź, co robić, by zabezpieczyć dom przed kradzieżą.

Zdarza się, że nieświadomie lub z niewiedzy ułatwiamy złodziejom włamanie do domu. Wydawać by się mogło, że pozostawienie kluczy w zamku na noc to dobry pomysł, bo złodziej nie otworzy przez to drzwi. Okazuje się, że to błąd, który może sporo kosztować. Sprawdź, jak uchronić się przed włamaniem i na co zwracać uwagę.

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Owsianka, którą zrobisz ekspresowo. Genialny mus z owoców podkręci jej smak

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zostawiasz na noc klucz w zamku? To błąd, który może cię sporo kosztować

Przed pójściem spać zwykle upewniamy się, że drzwi do domu lub mieszkania są zamknięte na zamek. Wszystko po to, by upewnić się, że nocą nikt nieproszony nie dostał się do środka. Niektórzy decydują się na pozostawienie klucza w zamku, bo wierzą, że to zapewni im dodatkowe bezpieczeństwo. Wydaje się, że skoro klucz umieszczony jest po jednej stronie zamka, to nie uda się otworzyć do od drugiej strony. To jednak nie zawsze prawda. W wielu mechanizmach klucz umieszczony od wewnętrznej strony pozwala otworzyć zamek przy pomocy najprostszego wytrychu. Odblokowane przez klucz zapadki nie stanowią dla złodziei żadnej przeszkody. Często wystarczy przekręcenie zamka zwykłym śrubokrętem, co może ułatwić wtargnięcie do domu.

Jeśli musisz zostawiać klucz w zamku, pamiętaj, by nie wsuwać go do końca. Dzięki temu zapadki nie będą odblokowane. Lepiej jednak odkładać klucze na wieszak lub półkę, w bezpiecznym miejscu.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Zwróć uwagę na te szczegóły

Jak uchronić się przed włamaniem? Kluczem jest właściwe zabezpieczenie domu. Niektórzy w tym celu decydują się na zamontowanie alarmów, wzmocnionych drzwi czy zasuw. To dobry pomysł, ale czasem nawet dodatkowo wzmocnione drzwi antywłamaniowe mogą nie wystarczyć. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim pamiętaj, by zamykać drzwi balkonowe i okna przed wyjściem z domu. Przekręć klamkę do całkowitego zamknięcia, nie zostawiaj ich uchylonych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Upewnij się, że w drzwiach wejściowych masz co najmniej dwa działające i atestowane zamki.
  • Nie zostawiaj kluczy do mieszkania w widocznym miejscu, nie chowaj ich pod wycieraczką, w doniczce czy innych pozornie bezpiecznych skrytkach.
  • Nie trzymaj portfela, kluczy do samochodu i innych cennych przedmiotów przy drzwiach wejściowych.
  • Nie montuj w drzwiach zamków tego samego typu.
  • Nie przypinaj do kluczy adresatki, kartki z kodem do bramy lub drzwi od klatki.
  • Wszystkie cenne przedmioty w domu oznacz i sfotografuj, by w razie ewentualnej kradzieży łatwo było je zidentyfikować.
Więcej o: