Zdarza się, że nieświadomie lub z niewiedzy ułatwiamy złodziejom włamanie do domu. Wydawać by się mogło, że pozostawienie kluczy w zamku na noc to dobry pomysł, bo złodziej nie otworzy przez to drzwi. Okazuje się, że to błąd, który może sporo kosztować. Sprawdź, jak uchronić się przed włamaniem i na co zwracać uwagę.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przed pójściem spać zwykle upewniamy się, że drzwi do domu lub mieszkania są zamknięte na zamek. Wszystko po to, by upewnić się, że nocą nikt nieproszony nie dostał się do środka. Niektórzy decydują się na pozostawienie klucza w zamku, bo wierzą, że to zapewni im dodatkowe bezpieczeństwo. Wydaje się, że skoro klucz umieszczony jest po jednej stronie zamka, to nie uda się otworzyć do od drugiej strony. To jednak nie zawsze prawda. W wielu mechanizmach klucz umieszczony od wewnętrznej strony pozwala otworzyć zamek przy pomocy najprostszego wytrychu. Odblokowane przez klucz zapadki nie stanowią dla złodziei żadnej przeszkody. Często wystarczy przekręcenie zamka zwykłym śrubokrętem, co może ułatwić wtargnięcie do domu.
Jeśli musisz zostawiać klucz w zamku, pamiętaj, by nie wsuwać go do końca. Dzięki temu zapadki nie będą odblokowane. Lepiej jednak odkładać klucze na wieszak lub półkę, w bezpiecznym miejscu.
Jak uchronić się przed włamaniem? Kluczem jest właściwe zabezpieczenie domu. Niektórzy w tym celu decydują się na zamontowanie alarmów, wzmocnionych drzwi czy zasuw. To dobry pomysł, ale czasem nawet dodatkowo wzmocnione drzwi antywłamaniowe mogą nie wystarczyć. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim pamiętaj, by zamykać drzwi balkonowe i okna przed wyjściem z domu. Przekręć klamkę do całkowitego zamknięcia, nie zostawiaj ich uchylonych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?