Przyśnił ci się twój ex? To nie przypadek. Psycholog rozszyfrowuje znaczenie snów

Sen o byłym partnerze może wywołać wiele emocji lub być symbolem o wiele większego problemu i niekoniecznie jest to znak, że mamy do niego zadzwonić. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój mózg przywołuje pewną osobę podczas snu, ekspertki od związków podają możliwe interpretacje.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W idealnym schemacie pora spania byłaby chwilą spokoju i relaksu, ale nie zawsze jest to takie proste. Nawet jeśli zasypianie przychodzi ci z łatwością, to odpłynięcie zazwyczaj otwiera drzwi do innego świata, tego, który znajduje się w twojej głowie. Sny mogą również szybko stać się źródłem stresu, zwłaszcza jeśli wciąż pojawia się w nich twój były partner. Jak mówi psycholog i terapeuta, doktor Kalanit Ben-Ari na łamach "Stylist"

Sny to sposób, w jaki dusza kieruje nami i prowadzi nas poza nasze świadome historie o nas samych. Są bardzo osobiste i można je zrozumieć, tylko rozmawiając z osobą, która miała sen. Jeśli poznamy szczegóły snu, może być dla nas bardziej jasne, co symbolizuje.
Zobacz wideo Pani Janina zdradza przepis na szczęśliwe małżeństwo: Nie wolno się przeciwstawiać, a najpiękniejsze jest to, żeby małżeństwo się szanowało

Co oznacza sen o byłym chłopaku? Poznaj interpretacje ekspertki od związków

To wyjątkowo naturalne, że zastanawiamy się nad uzasadnieniem swoich snów. Ciekawość prawdopodobnie podwaja się, gdy w momencie, kiedy pojawia się w nich ktoś nieoczekiwany. Nawet jeśli jesteś szczęśliwy w nowym związku, to nic dziwnego, jeśli widzisz byłego we śnie. Śnienie o nim jest w rzeczywistości bardzo powszechne i wcale nie musi oznaczać tego, co zazwyczaj myślisz. Wiele osób w pierwszej chwili ogarnia przeświadczenie, że jeżeli śni o swoim ex, to z pewnością wciąż go kocha. Niekoniecznie! Według ekspertki do spraw związków Terri Orbuch może to oznaczać, że:

  • Masz nierozwiązane sprawy z byłym partnerem, które wciąż nas dręczą i oznacza, że szukasz tzw. zamknięcia waszej relacji.
  • Martwisz się, czy odniesiesz sukces w nowym związku. Prawdopodobnie, porównujesz te dwie osoby, aby upewnić się, że tym razem wszystko się ułoży.
  • Były w twoim śnie może być symbolem czegoś innego w twoim życiu, co czyni cię nieszczęśliwym, czegoś innego, z czym musisz "zerwać", aby w pełni ruszyć dalej.
  • W twoim starym życiu z tą osobą jest coś, za czym tęsknisz i chcesz to odzyskać.
  • Jeśli sprawy między wami nie skończyły się dobrze i nigdy nie było okazji do przebaczenia, sen może być sposobem, w jaki twój mózg tworzy dla ciebie tę okazję.
  • Jest to strach przed ponownym zranieniem w ten sam sposób, zwłaszcza jeśli zerwanie było szczególnie brutalne.

Gdy wraca dawna miłość. Dlaczego śni mi się były chłopak? 

Sen o byłym partnerze w wielu osobach budzi niepokojące zawahanie, czy powinniśmy się np. do niego odezwać. Często w takich kwestiach serce zwycięża nad rozumem. Psychoterapeutka Monika Dreger jak podaje portal Na Temat, sugeruje, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy powinniśmy nawiązać kontakt z byłym partnerem. Często do rozstań dochodzi z rozsądku, w wyniku kalkulacji, mimo wciąż istniejącego uczucia. Zakończenie relacji to wyjątkowo ciężka decyzja, której często towarzyszą rozmaite uczucia. Często więc odreagowujemy emocje właśnie w snach. Ekspertka wskazuje, że powinniśmy się przyjrzeć kilku kwestiom, dotyczących:

  • podjęcia decyzji o rozstaniu,
  • przebiegu zakończenia relacji,
  • z czyjej inicjatywy odbyło zakończenie związku,
  • czy podczas zerwania kierowaliście się uczuciami, czy rozumem.
Po śnie może pojawić się taka pokusa, by odezwać się do byłego i w tym momencie trzeba ponownie zastanowić się nad tym, czemu wcześniej ta decyzja o rozstaniu została podjęta. Jeżeli masz przekonanie, że ta decyzja była zła i jej żałujesz na poziomie świadomym, to zastanów się i być może powinnaś się do niego odezwać. Jeśli świadomie masz przekonanie, że to była świetna decyzja, ale pojawił się sen, powiedziałabym, żeby raczej wstrzymać się z odzywaniem do partnera, bo nadal jesteśmy w procesie rozstawania się.

Sennikowe interpretacje traktować z dystansem i rozważnie podejmować decyzje w swoim życiu. Jeśli nie ma realnej szansy na zejście się z byłym parterem, a sny wciąż się powtarzają, pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem.

Więcej o: