Zmiany w 500 plus dla seniora! Od marca więcej osób otrzyma świadczenie

Od 1 marca większa grupa może liczyć na tzw. 500 plus dla seniora. Choć kwota dodatku nie została zwaloryzowana, podniesiono próg uprawniający do jego otrzymania. Kto może liczyć na dodatek do emerytury?

Tzw. 500 plus dla seniora to świadczenie uzupełniające skierowane do osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Mimo potocznie przyjętej nazwy, świadczenie wypłacane jest nie tylko emeytom, ale wszystkim spełniającym kryteria, którzy kończyli 18 lat. Wypłacane jest od 2019 roku. Rząd nie zdecydował się na rewaloryzację tego świadczenia, podniósł jednak kwotę uprawniającą do jego pobierania. Zyska więc spora grupa emerytów, choć, jak zauważa Fakt, na zmianach niektórzy mogą stracić.

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe 500 plus dla seniora. Od 1 marca świadczenie może otrzymać więcej osób

Od 1 marca 2023 roku z tzw. 500 plus dla seniora będzie mogło skorzystać większe grono. Podniesiony został bowiem próg uprawniający do tego świadczenia. W związku z waloryzacją rent i emerytur wynosi on teraz 2157,80 zł. Próg wzrósł więc o 13,8 proc. (warto zwrócić uwagę, że waloryzacja wynosi 14,8 proc.). Osoby, które otrzymują świadczenie nieprzekraczające 1657,80 zł, mogą liczyć na dodatek w pełnej wysokości, a więc 500 zł. W przypadku pozostałych zostanie zastosowany mechanizm "złotówka za złotówkę". 

Po podniesieniu progu i rewaloryzacji niektórzy z otrzymujących 500 plus dla seniora mogą jednak stracić. Jak wylicza Fakt, osoba, która do 28 lutego 2022 roku otrzymywała świadczenie w wysokości 96,13 zł, od 1 marca będzie dostawać 91,40 zł. Z kolei osoba, która otrzymywała do tej pory 46,13 zł, po rewaloryzacji będzie mogła liczyć już tylko na 34 zł. 

Deklaracja o rezygnacji z PPK 2023. Pracownikom zostało niewiele czasu na podjęcie ważnej decyzjiJak wypisać się z PPK? Zbliża się cykliczny autozapis

Tzw. 500 plus dla seniora nie tylko dla seniorów. Wniosek można składać w ZUS

500 plus dla seniora nie przysługuje wyłącznie seniorom. Osoba, która chce otrzymywać to świadczenie, musi spełnić następujące warunki:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • mieszkać na terytorium Polski, mieć polskie obywatelstwo lub prawo pobytu w Polsce,
  • być niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Ważne jest też kryterium dochodowe. Miesięczny dochód nie może przekraczać 2157,80 zł brutto. Wniosek o świadczenie można składać w instytucji wypłacającej emeryturę lub rentę (np. ZUS, KRUS), może go również złożyć pełnomocnik. Wymagane jest posiadanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy, służby oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Mateusz Morawiecki13. emerytura 2023. Będą opóźnienia w wypłatach? Tak "obiecał" premier

Więcej o: