Kiedy sadzić czosnek? Nie przegap terminu, a pierwsze główki zbierzesz latem

Czy zaopatrzyłaś się już w wiosenny czosnek do sadzenia? Okazuje się, że odpowiedni termin na umieszczenie ząbków w ziemi zbliża się dużymi krokami. Warto go nie przegapić, by już w lipcu i sierpniu mieć szansę na cieszenie się zdrowymi, dużymi główkami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

W ostatnich dniach w wielu miejscach w Polsce jest już coraz cieplej. Korzystna pogoda zachęca ogrodników do podjęcia wiosennych prac, a także sprzyja zastanawianiu się, które rośliny uprawne można już posiać lub posadzić. Okazuje się, że zbliża się odpowiedni termin na umieszczenie w ziemi ząbków czosnku wiosennego. Kiedy i jak to zrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Czosnek do sadzenia — kiedy umieścić ząbki w ziemi? Przy korzystnej pogodzie możesz to zrobić już w marcu

Wiosna to najlepszy czas na posadzenie odmiany jarej czosnku (Jarus, Jankiel, Cyryl). Optymalny termin to końcówka marca i początek kwietnia (nie później niż 10 kwietnia), jednak czynnikiem warunkującym skuteczną uprawę jest korzystna pogoda. Czosnek umieszczony w ziemi w tym czasie będzie gotowy do zebrania już pod koniec lipca lub w sierpniu. Do uprawy warto wybrać dobrze nasłonecznione miejsce z żyzną, próchniczną i wilgotną glebą. Jeśli nie masz takiej w swoim ogrodzie, możesz nawieźć ziemię obornikiem, jednak to opóźni sadzenie czosnku o rok. Przed podjęciem działań warto zwrócić uwagę, by sadzić tylko zdrowe okazy i pozbywać się tych, które zostały mechanicznie uszkodzone lub noszą na sobie ślady gnicia.

Jak sadzić czosnek? Zapewnij mu odpowiedni odstęp, a bujnie urośnie

Zanim zasadzisz przygotowane główki czosnku, trzeba podzielić je na pojedyncze ząbki — każdy z nich powinien mieć piętkę. Dobrze wykorzystać te o średniej i dużej wielkości, gdyż z małych plon nie będzie zbyt obfity. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie ziemi. Należy przekopać ją w rzędy oddalone od siebie o około 10-15 cm, a następnie zakopać każdy ząbek piętką w dół na głębokość 3-5 cm. Należy unikać sadzenia czosnku w glebie, w której wcześniej rosły warzywa cebulowe, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie urośnie.

Czosnek można zebrać, gdy większość szczypioru jest złamana lub zeschnięta, co ma miejsce zazwyczaj w połowie lipca. Wystarczy wykopać główki, skrócić łodygi na około 3 cm, obciąć korzenie i przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu.

Więcej o: